ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն լավատեսորեն է տրամադրված Չինաստանի հետ առաջիկա առեւտրային բանակցությունների հանդեպ, որոնք կկայանան Վաշինգթոնում։ Նա վստահ է, որ «լավ արդյունք» կլինի։
Բարձրաստիճան չինական պատվիրակությունը ԱՄՆ մայրաքաղաք կժամանի հունվարի 30-ին, քանի որ երկու կողմերն էլ ձգտում են առեւտրային հակամարտության դադարեցման մասին համաձայնագիր ստորագրել։
Տեսակապի միջոցով դիմելով Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի պատվիրակներին՝ Պոմպեոն ասել է, որ «հարաբերությունների ուղղությունը կորոշվի այն սկզբունքներով, որոնց դավանում է Ամերիկան»՝ հայտնում է AP-ն։ Նա նաեւ նշել է, որ դրանց թվում են «ազատ ու բաց ծովերը» եւ «համաձայնագիրը՝ արդար ու փոխադարձ առեւտրի մասին, երբ յուրաքանչյուր երկիր հնարավորություն ունի մրցակցել արդար, թափանցիկ եւ բաց հիմունքներով»։
Պոմպեոյի խոսքերով, եթե Պեկինն այս քաղաքականությունն ընդունի, ինքը «վստահ է, որ երկու երկրները միասին կբարգավաճեն»։

Госсекретарь США Майкл Помпео оптимистично настроен относительно предстоящих торговых переговоров с Китаем в Вашингтоне. Он уверен, что будет «хороший результат».
Высокопоставленная китайская делегация должна прибыть в столицу США 30 января, поскольку обе стороны стремятся заключить соглашение о прекращении торгового конфликта.
Обращаясь к делегатам на Всемирном экономическом форуме по видеосвязи, Помпео сказал, что «курс отношений будет определяться принципами, которых придерживается Америка», передает AP. Он отметил, что к ним относятся «свободные и открытые моря» и «соглашения о справедливой и взаимной торговле, когда каждая страна имеет возможность конкурировать на справедливой, прозрачной и открытой основе».
По словам Помпео, если Пекин примет такую политику, он «уверен, что две страны смогут процветать вместе».