ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը դատապարտված չեն նոր սառը պատերազմի։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն՝ կոչ անելով Մոսկվային փոփոխել քաղաքականությունը այնպիսի հարցերում, ինչպիսին Ուկրաինայինն է՝ հայտնում է AFP-ը։
«Սա այն դեպքը չէ, երբ մենք սառը պատերազմում մրցակցության ենք դատապարտված»,- հայտարարել է Պոմպեոն՝ տեսակապի միջոցով ելույթ ունենալով Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում։
Խոսելով այն մասին, որ Վաշինգթոնը տեսնում է աշխարհի երկու խոշորագույն միջուկային տերությունների միջեւ ռիսկերի նվազեցման կարեւորությունը՝ Պոմպեոն հավելել է․ «Պետք է ասեմ, որ դա պայքար էր»։
Նա մատնանշել է Ռուսաստանի գործողությունները Ուկրաինայում, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգների ընտրություններին Մոսկվայի միջամտության փորձերը, ինչպես պնդում են ամերիկյան հատուկ ծառայությունները։ «Նման վարքագիծը հարիր չէ այն երկրներին, որոնք ուզում են միջազգային հանրության մաս դառնալ»,- ասել է Պոմպեոն։
«Եւ մենք հուսով ենք, որ նրանք (Ռուսաստանը) կվերադառնան ճիշտ ուղի, կնախաձեռնեն գործողություններ, որոնք նրանց կտանեն դեպի օրենքի գերակայության, կարգուկանոնի եւ ազատության ճանապարհ»,- հավելել է նա։

США и России не обречены на новую холодную войну, заявил госсекретарь США Майк Помпео, призвав  Москву изменить курс по таким вопросам, как Украина, передает AFP.
«Это не тот случай, когда мы обречены на соперничество в холодной войне», - заявил Помпео, выступая на Всемирном экономическом форуме по видеосвязи.
Говоря о том, что Вашингтон видит  важность снижения рисков между двумя крупнейшими ядерными державами в мире, Помпео добавил: «Я должен сказать, что это была борьба».
Он указал на действия России в Украине, а также на попытки Москвы, как утверждают американские спецслужбы, вмешаться в выборы в Соединенных Штатах. «Такое  поведение не пристало странам, которые хотят стать частью международного сообщества», - сказал Помпео.
«И мы надеемся, что они  (Россия) вернутся к правильному курсу,  предпримут  действия, которые приведут их на путь верховенства закона, порядка и свободы», - сказал он.
«Если они это сделают, я уверен, что наши две страны могут процветать и расти вместе друг с другом. Нам не суждено быть антагонистами», - сказал он.