ԱՄՆ-ը եւ Ռուսաստանը դատապարտված չեն նոր սառը պատերազմի։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն՝ կոչ անելով Մոսկվային փոփոխել քաղաքականությունը այնպիսի հարցերում, ինչպիսին Ուկրաինայինն է՝ հայտնում է AFP-ը։
«Սա այն դեպքը չէ, երբ մենք սառը պատերազմում մրցակցության ենք դատապարտված»,- հայտարարել է Պոմպեոն՝ տեսակապի միջոցով ելույթ ունենալով Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում։
Խոսելով այն մասին, որ Վաշինգթոնը տեսնում է աշխարհի երկու խոշորագույն միջուկային տերությունների միջեւ ռիսկերի նվազեցման կարեւորությունը՝ Պոմպեոն հավելել է․ «Պետք է ասեմ, որ դա պայքար էր»։
Նա մատնանշել է Ռուսաստանի գործողությունները Ուկրաինայում, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգների ընտրություններին Մոսկվայի միջամտության փորձերը, ինչպես պնդում են ամերիկյան հատուկ ծառայությունները։ «Նման վարքագիծը հարիր չէ այն երկրներին, որոնք ուզում են միջազգային հանրության մաս դառնալ»,- ասել է Պոմպեոն։
«Եւ մենք հուսով ենք, որ նրանք (Ռուսաստանը) կվերադառնան ճիշտ ուղի, կնախաձեռնեն գործողություններ, որոնք նրանց կտանեն դեպի օրենքի գերակայության, կարգուկանոնի եւ ազատության ճանապարհ»,- հավելել է նա։

Relations between the United States and Russia are not doomed to Cold War rivalry, US Secretary of State Mike Pompeo said in remarks to the World Economic Forum on Tuesday, Sputnik reported.
"It’s not the case that we are doomed to a Cold War rivalry," Pompeo said.
Speaking further, the senior official said that the United States and Russia must engage in direct dialogue to prevent the spread of nuclear weapons.
"These two nations are the largest possessors of nuclear capability in the world. Russia is a formidable power in that we respect and we understand that. We need to ensure that there are conversations taking place so that we can prevent both proliferation and the rest that comes with the possession of those nuclear weapons," Pompeo said.
At the same time, according to Pompeo, the US supports the European Council's decision to sanction nine individuals, including four Russians, and an entity in connection to the Skripal poisoning case.
"We applaud the EU for approving the first sanctions designation under its new chemical weapons sanctions authority, and stand firmly united in the conviction that chemical weapons use will not be tolerated," Pompeo said via Twitter.