ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կրկնել է ազգային ինքնիշխանության պաշտպանության համար «ամուր սահմաններ» ունենալու ԱՄՆ նախագահի կոչերը՝ հայտնում է AFP-ն։
«Ամբողջ աշխարհում նոր քամիներ են փչում։ Ես կասեի, որ սա դրական երեւույթ է»,- տեսակապի միջոցով ելույթ ունենալով Դավոսում Համաշխարհային տնտեսական համաժողովում՝ ասել է Պոմպեոն։
Նրա խոսքերով, վերջին տարվա ընթացքում «ընտրողները մերժել են այն քաղաքական գործիչներին եւ քաղաքական դաշինքները, որոնք, նրանց կարծիքով, չէին ներկայացնում իրենց շահերը»։ Որպես օրինակ, նա բերել է Թրամփի ընտրությունը եւ ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու հարցով հանրաքվեն՝ իրադարձություններ, որոնք ապշեցրել են համաշխարհային էլիտային։ Նա հիշատակել է նաեւ ընտրություններում իտալական «Հինգ աստղ» շարժման եւ Բրազիլիայում ծայրահեղ աջ Ժաիր Բոլսոնարոյի, Մալայզիայի վարչապետ Մախատխիր Մոհամադի հաղթանակները։
Ընդ որում, Պոմպեոն խոստովանել է, որ միջազգային ինստիտուտների մասին Թրամփի քննադատությունը զայրացնում է, սակայն հերքել է, որ Միացյալ Նահանգներն ավելի են մեկուսացվել։
«Բանն այն է, որ երբեմն առաջնորդությունը եւ դժվար հարցեր բարձրացնելը ստիպում է մյուսներին անհանգստանալ։ Հնարավոր է՝ նրանք դեռեւս պատրաստ չեն նայելու այդ խնդիրների աչքերին»,- ասել է Պոմպեոն, ապա հավելել․ «Բայց մենք պատրաստ ենք։ Մենք գիտենք, որ այդ մարտահրավերների դեմ պետք է պայքարել»։

Госсекретарь США Майк Помпео повторил призывы президента США к «прочным границам» для защиты национального суверенитета, передает AFP.
«Во всем мире дуют новые ветры», - сказал Помпео, выступая  на Всемирном экономическом форуме по видеосвязи. «Я бы сказал, что это является позитивным событием», - отметил он.
По его словам,  в последние год «избиратели отвергали политиков и политические альянсы, которые, по их мнению, не представляли их интересы».  В качестве примеров, он привел избрание Трампа и реферндум о выходе Британии из ЕС – события, которые ошеломили мировую элиту, а также недавние победы на выборах итальянского движения «Пять звезд» и крайне правого президента Бразилии Жаира Болсонаро.
Помпео также  в качестве примера новых направлений в мире  привел победу  премьер-министра Малайзии Махатхира Мохамада после обвинений в коррупции против его предшественника.
При этом Помпео признал, что критика Трампа в отношении международных институтов раздражаает, но отрицал, что Соединенные Штаты стали более изолированными.
«Дело в том, что иногда лидерство и постановка трудных вопросов заставляют других беспокоиться. Возможно, они не совсем готовы смотреть в глаза этим проблемам», - сказал Помпео. «Но мы готовы  - президент Трамп готов.  Мы знаем, что с этими вызовами нужно бороться», - сказал он.