Անգլիայի բանկը հրաժարվել է մեկնաբանել լրատվամիջոցների տեղեկություններն այն մասին, որ իր ղեկավարությունը որոշում է ընդունել չբավարարել Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի խնդրանքը 1,2 մլրդ դոլարի ոսկու ձուլակտորները երկրին վերադարձնելու մասին:
Երկուշաբթի ՏԱՍՍ-ին տված մեկնաբանության մեջ բանկի ներկայացուցիչը նշել է, որ ֆինանսական ինստիտուտն իրավունք չունի հրապարակել գաղտնի տեղեկությունները:
«Անգլիայի բանկը տարբեր բանկային ծառայություններ է մատուցում, այդ թվում՝ մեծ թվով հաճախորդների ոսկու պահպանման: Բանկը հաճախորդների հետ իր փոխհարաբերություններին վերաբերող մեկնաբանություններ չի տալիս, որոնց նկատմամբ պահպանվում են գաղտնիության կանոնները,- նշված է մեկնաբանության մեջ: - Ցանկացած գործունեություն իրականացնելիս Բանկը պահպանում է ռիսկերի կառավարման ամենաբարձր ստանդարտները եւ հետեւում է բոլոր անհրաժեշտ օրենսդրական նորմերին՝  ներառյայ գործող ֆինանսական պատժամիջոցները»:
Անցյալ շաբաթ Bloomberg գործակալությունը հայտնել էր Մադուրոյի հայցով Անգլիայի բանկի պահուստարաններում պահվող վենեսուելական ոսկին չվերադարձնելու Բանկի որոշման մասին: Գործակալությունը նշել էր, որ դրա պատճառը ԱՄՆ որոշ պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝ ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի եւ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոյի խնդրանքն էր օգնել «կտրել արտասահմանյան ակտիվներին վենեսուելական ռեժիմի հասանելիությունը»:

Банк Англии отказался комментировать сообщения СМИ о том, что его руководство приняло решение не удовлетворять просьбу правительства президента Венесуэлы Николаса Мадуро о возвращении в страну золотых слитков на сумму $1,2 млрд.
В понедельник в комментарии ТАСС  представитель банка отметил, что финансовый институт не имеет права разглашать конфиденциальную информацию.
«Банк Англии предоставляет различные банковские услуги, в том числе по хранению золота, большому числу клиентов. Банк не дает комментариев, касающихся его взаимоотношений с клиентами, в отношении которых соблюдаются правила конфиденциальности, - говорится в комментарии. - При осуществлении любой деятельности Банк поддерживает самые высокие стандарты управления рисками и соблюдает все необходимые законодательные нормы, включая действующие финансовые санкции».
На прошлой неделе агентство Bloomberg сообщило о решении Банка Англии не возвращать находящееся в его хранилищах венесуэльское золото по запросу правительства Мадуро. Агентство указывало, что причиной этого стала просьба некоторых официальных лиц США, в том числе помощника американского президента по национальной безопасности Джона Болтона и госсекретаря Майкла Помпео помочь «отрезать доступ венесуэльскому режиму к иностранным активам».