ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցի քննությունն այսօր դարձյալ հետաձգվեց։ Գործով դատախազ Վահագն Մուրադյանը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ պաշտպանական կողմն ամբողջությամբ ներկայացրել է իր բողոքը, ինչից հետո ելույթ է ունեցել նաև Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշեց, որ մեղադրանքի կողմն առարկել է ներկայացված միջնորդության դեմ։ Աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված այսօրվա դատական նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց փետրվարի 4-ին։ Հաջորդ դատական նիստին մեղադրանքի կողմը կշարունակի ներկայացնել իր առարկությունները։
Հիշեցնենք, որ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Մկրտչյանը հունվարի 18-ին բավարարվել էր Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ եւ մերժվել՝ պաշտպանների միջնորդությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին: Այս որոշումը պաշտպանական կողմը բողոքարկել էր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում։ Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանն առաջին անգամ կալանավորվել է 2018թ. հուլիսի 27-ին՝ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանի որոշմամբ։ Օգոստոսի 13-ին այս որոշումը բեկանել էր Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը՝ արձանագրելով, որ երկրորդ նախագահն անձեռնմխելի է։ Վճռաբեկ դատարանն էլ գործն ուղարկել էր Վերաքննիչ դատարան՝ նոր քննության։

YEREVAN.- Armenia’s President Robert Kocharyan came up with the statement at the Court of Appeal today at the hearing of examination of the petition on changing his prevention measure. The examination though did not end today and will continue February 4.
Attorney Hayk Alumyan said after the court hearing that Kocharyan’s speech lasted for 2 hours during which he presented the situation created after February 23, 2008.
Second President of Armenia Robert Kocharyan was charged within the framework of the criminal case into the tragic events that transpired in capital city Yerevan on March 1 and 2, 2008—and under Article 300.1 Paragraph 1 of the Criminal Code; that is, breaching Armenia’s constitutional order, in conspiracy with others.
On July 27, Kocharyan was remanded in custody for two months by a court decision. But on August 13, the Court of Appeal granted Robert Kocharyan’s legal defenders’ appeal to commute the first-instance court’s decision on remanding their client in custody, and Kocharyan was released from courtroom on the grounds that he had presidential immunity.
Both the Prosecutor General’s Office and the defense, however, appealed this decision. In addition, the defense argued that there were other grounds too for the release of their client.