«Հյուսիսային հոսք-2»-ն Գերմանիան Ռուսաստանից կախված չի դարձնի՝ գազի մատակարարման համատեքստում։ Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը՝ ընդգծելով, որ խիստ կարեւոր է, որպեսզի Ուկրաինան մնա տարանցող երկիր, տեղեկացնում է Reuters-ը։
«Արյդո՞ք դառնում ենք կախված Ռուսաստանից երկրորդ գազատարի պատճառով։ Ես ասում եմ «ոչ», եթե մենք միաժամանակ դիվերսիֆիկացվենք»,- ասել է Մերկելը Բրատիսլավայում կայացած մամուլի ասուլիսում, որտեղ հանդիպել է Վիշեգրադյան խմբի (Չեխիա, Հունգարիա, Լեհաստան եւ Սլովակիա) ղեկավարների հետ ։
Ինչպես տեղեկացնում են դիվանագիտական աղբյուրները, Գերմանիան ճնշում է գործադրում եվրոպական այլ երկրների վրա, որպեսզի արգելի «Հյուսիսային հոսք-2»-ի կարգավորման ԵՄ առաջարկը փետրվարի 8-ի կարեւոր հանդիպմանն ընդառաջ։

«Северный поток -2» не сделает Германию зависимой от России в контексте поставок газа. Об этом заявила канцлер ФРГ Ангела Меркель, подчеркнув, что крайне важно обеспечить, чтобы Украина оставалась транзитной страной, передает Reuters.
«Становимся ли мы зависимыми от России из-за этого второго газопровода? Я говорю «нет», если мы одновременно диверсифицируемся», - сказала Меркель на пресс-конференции в Братиславе, где она встретилась с лидерами Вышеградской группы (Чехия, Венгрия, Польша и Словакия).
Как сообщают дипломатические источники, Германия оказывает давление на другие европейские страны, чтобы заблокировать предложение ЕС по регулированию «Северного потока-2» в преддверии ключевой встречи 8 февраля.