Իտալիայի կառավարությունը չի ցանկանում վիճել Ֆրանսիայի հետ, հայտարարել է Իտալիայի փոխվարչապետ Մատեո Սալվինին՝ հավելելով, որ ուրախ կլինի հանդիպել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ երկու երկրների հարաբերություններում լարվածությունը քննարկելու համար, գրում է Reuters-ը:
Մեկնաբանելով Իտալիայից իր դեսպանին հետ կանչելու վերաբերյալ Ֆրանսիայի որոշումը, Սալվինին նշել է, որ ցանկանում է վերաթարմացնել Փարիզի հետ հարաբերությունները, սակայն Ֆրանսիային հարկավոր է երեք «հիմնարար հարց լուծել»:
Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիայի ոստիկանությունը պետք է դադարի միգրանտներին Իտալիա վերադարձնել եւ երկարատեւ սահմանային ստուգումներ իրականացնել, որոնք արգելափակում են սահմանին երթեւեկությունը: Փարիզը նաեւ պետք է մոտ 15 հազար իտալացի ձախ զինյալների փոխանցի, որոնք վերջին տասնամյակներին ապաստան են գտել Ֆրանսիայում:

Правительство Италии не хочет ссориться с Францией, заявил итальянский вице-премьер Маттео Сальвини, добавив, что будет рад встретиться с президентом Франции Эммануилом Макроном, чтобы обсудить напряженность в отношениях двух стран, передает Reuters.
Комментируя решение Франции отозвать своего посла в Италии, Сальвини отметил, что хочет перезагрузить отношения с Парижем, но что Франции необходимо решить три «фундаментальных» вопроса.
По его словам, французская полиция должна перестать отправлять мигрантов обратно в Италию и проводить длительные пограничные проверки, которые блокируют движение на границе. Париж также должен передать около 15 итальянских левых боевиков, которые нашли убежище во Франции в последние десятилетия.