Փետրվարի 8-ին Տալլին կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպում է ունեցել Էստոնիայի խորհրդարանի (Ռիյգիկոգու) արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Մարկո Միհկելսոնի և հանձնաժողովի անդամների հետ։
Կողմերը կարևորել են երկու երկրների միջև համագործակցության ակտիվացումը խորհրդարանական ձևաչափով՝ որպես երկկողմ օրակարգի առաջմղման կարևոր հարթակի՝ ուղենշելով այդ ուղղությամբ ձեռնարկվելիք գործնական քայլերը։
Զրուցակիցների խնդրանքով ԱԳ նախարար Մնացականյանն անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին: Այդ առումով նախարար Մնացականյանն ընդգծել է, որ կառավարությունն իր գործողություններով ապացուցել է քաղաքական կամքը՝ կյանքի կոչելու ժողովրդի լայն մանդատի հիման վրա նախաձեռնված բարեփոխումները:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը Ռիյգիկոգուի արտաքին գործերի հանձնաժողովի անդամներին ներկայացրել է Հայաստանի արձանագրած ձեռքբերումները նորարարության և թվային տեխնոլոգիաների, ստեղծարար կրթության զարգացման ուղղությամբ՝ կարևորելով տվյալ ոլորտում երկկողմ փորձի փոխանակումը և համագործակցության խորացումը։ Այս առնչությամբ նախարար Մնացականյանը բարձր է գնահատել այցի ընթացքում Էստոնիայի բարձր տեխնոլոգիաների և թվային ոլորտի առաջատար մասնագետների և պաշտոնյաների հետ կայացած հանդիպումներն ու քննարկումները՝ հույս հայտնելով, որ դրանք լավ հիմք կծառայեն գործնական և փոխշահավետ համատեղ ծրագրեր նախաձեռնելու համար:
Նախարար Մնացականյանը և Մարկո Միհկելսոնը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության շուրջ՝ ընդգծելով Արևելյան գործընկերության կարևորությունը՝ որպես ԱլԳ մասնակից երկրների համար Եվրամիության և անդամ պետությունների հետ համագործակցություն ծավալելու օգտակար հարթակի:

Chairman of Foreign Affairs Committee of Riigikogu Marko Mihkelson received foreign minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan who arrived in Tallinn on an official visit, the Armenian foreign ministry reported.
The parties exchanged views on the perspectives of deepening bilateral relations in the format of parliamentary diplomacy.
At the request of the interlocutors, Minister Mnatsakanyan touched upon Armenia's foreign policy priorities and recent domestic political developments in Armenia. In this regard Minister Mnatsakanyan underlined that the government proved its political will by implementing the reforms initiated on the basis of the broad mandate of the people.
The Armenian Foreign Minister presented to the members of the Foreign Affairs Committee of the Romanian Foreign Ministry the achievements of Armenia in the field of innovation and digital technologies and the development of creative education, highlighting the exchange of bilateral experience and deepening of cooperation in this field. In this regard Minister Mnatsakanyan highly appreciated the meetings and discussions with Estonia's leading hi-tech and digital experts and officials, expressing hope that they will serve as a good basis for initiating practical and mutually beneficial joint projects.
Minister Mnatsakanyan and Marko Mihkelson exchanged views on the Armenia-European Union cooperation, underlining the importance of the Eastern Partnership as a useful platform for cooperation with the EU and Member States.