Ժամանակակից հասարակության կյանքում ավելի ու ավելի մեծ դեր ունեցող սոցիալական ցանցերի վտանգը թաքնված է ոչ այնքան կախվածության դրսեւորումներում, որքան նրանում, որ դրանք դառնում են ապատեղեկատվության տարածման միջոց եւ կրճատում են մարդկանց քննադատական մտածողության ունակությունը, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում կատարելով Կալիֆոռնիայում մեդիահոգեբանության հետազոտական կենտրոնի տնօրեն դոկտոր Պամելա Ռաթլեջին:
«Սոցիալական մեդիայի վտանգը կախվածությունը չէ, այլ քննադատական մտածողության եւ տեղեկատվությունը խաչաձեւ ստուգելու բացակայությունն է, ինչը թույլ է տալիս տարածել ապատեղեկատվությունն ու քարոզը, ինչպես նաեւ ցանցում ագրեսիվ վարքը, հոգեբանական ճնշումն ու վիրավորանքները կանխելու սոցիալական հմտությունների պակասն է»,-համարում է փորձագետը:
Դրա հետ կապված՝ նա վստահ է, որ օգտատերերին անհրաժեշտ է զարգացնել սոցիալական ցանցերից օգտվելու վերահսկողության ձեւերն ուսուցման, իրազեկման, ընկալման բալանսավորման, «թվային քաղաքացիություն» սովորելու եւ տեխնոլոգիական գրագիտությունը բարձրացնելու միջոցով:
Փորձագետը նաեւ ուշադրություն է դարձնում, որ գրեթե բոլոր մարդիկ, ովքեր համարում են՝ իբրեւ կախվածություն ունեն սոցցանցերից, իրականում չեն տառապում դրանով:
Նրա խոսքերով՝ իրական կախվածությունը հազվադեպ է առաջանում մեկ աղբյուրի պատճառով՝ այսինքն՝ սոցցանցերի կամ սմարթֆոնի, սակայն հոգեկան առողջության հետ կապված բազմաթիվ խնդիրներ է ենթադրում: Փորձագետը նկատում է, որ սոցիալական կայքերից կախվածությունը տեխնոլոգիական կախվածության մաս է, եւ բավականին վիճելի է համացանցի՝ որպես կախվածության առանձին աղբյուրի հիմնավորումը:

Опасность социальных сетей, которые играют все большую роль в жизни современного общества, кроется не столько в появлении зависимости от них, сколько в том, что они становятся способом распространения дезинформации и снижают способность людей к критическому мышлению. Такое мнение высказала РИА Новости директор исследовательского центра медиапсихологии в Калифорнии доктор Памела Ратледж.
«Опасность социальных медиа заключается не в каких-либо «аддиктивных» свойствах, а в отсутствии критического мышления и перекрестной проверки информации, что позволяет распространять дезинформацию и пропаганду, и недостаток социальных навыков для предотвращения агрессивного поведения и психологического давления, и оскорблений в сети», - считает эксперт.
В связи с этим, уверена она, пользователям нужно развивать способы контроля за использованием социальных сетей путем обучения, осведомленности, сбалансированности восприятия, обучения «цифровому гражданству» и технологической грамотности.
Также эксперт обращает внимание на то, что далеко не все, кто якобы испытывают зависимость от соцсетей, действительно страдают ей.
По ее словам, настоящая зависимость редко возникает из-за одного источника, то есть соцсетей или смартфона, но имеет под собой множество проблем, связанных с психическим здоровьем. Эксперт отмечает, что зависимость от социальных сетей считается частью технологической зависимости, и существует довольно много споров об обоснованности добавления интернета в качестве отдельного источника зависимости.