Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի նախագահ Մեխակ Ապրեսյանը փաստել է, որ հանրապետությունում ավելացել է զբոսաշրջիկների հոսքը։
Փետրվարի 11-ին կայացած մամուլի ասուլիսում Ապրեսյանը նշել է, որ տուրիստական հոսքի աճը, ինչպես եւ սպասվում էր, ավելացել է 10 տոկոսով։ Իր դերն է ունեցել նաեւ հեղափոխական գործընթացը, որն էապես նպաստել է Հայաստանի ճանաչելիությանը։ Ապրեսյանը նշել է ձեռք բերված հաջողությունը կապիտալացնելու անհրաժեշտության մասին։ Դրա համար հարկավոր է կարողանալ ադրյունավետ կառավարել գործընթացներն ու հասնել լավ արդյունքի։ «Հարկավոր է աշխատել ծառայությունների որակի բարձրացման ուղղությամբ։ Զբոսաշրջիկները չպետք է հիասթափված հեռանան։ Տեսածը պետք է գերազանցի նրանց ակնկալիքները, որպեսզի տուն վերադառնալով հիացմունքով պատմեն հարազատներին ու ընկերներին՝ խորհուրդ տալով նրանց եւս այցելել Հայաստան»,- ասել է Ապրեսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2000-2018 թվականներին զբոսաշրջիկների հոսքն ավելացել է մոտ 30 անգամ, ավելի քան 100 անգամ մեծացել է հյուրանոցային տնտեսությունը, այդ թվում՝ մարզերում։ Գործում են ավելի քան հազար զբոսաշրջային գործակալություններ և տուրօպերատորներ։ «Սակայն ազնիվների կողքին անազնիվներն էլ կան, նրանք տրամադրում են անորակ ծառայություններ, խուսափում են հարկերի վճարումից, ազնիվ աշխատողների համար ստեղծում անհավասար պայմաններ։ Սա բացասաբար է անդրադառնում Հայաստանի իմիջի վրա։ Տուրիզմը ոչ միայն տնտեսական, այլեւ սոցիալական ու քաղաքական նշանակություն ունի»,- ասել է Ապրեսյանը՝ հավելելով, որ գործող օրենսդրությունը լուրջ փոփոխությունների կարիք ունի։ Որպես կարեւոր քայլ նա նշել է համապատասխան ծառայությունների՝ զբոսավարների եւ տուրօպերատորների, հյուրանոցային բիզնեսի լիցենզավորումը։ Մեկ այլ լուրջ խնդիր է այն, որ երկրում աշխատում են տուրօպերատորներ եւ զբոսավարներ հարեւան երկրներից։ «Բացի այն, որ սա խանգարում է տեղի օպերատորներին, կարող է դառնալ Ցեղասպանության, Հայաստանի պատմության մասին տեղեկատվության խեղաթյուրման աղբյուր։ Տեղեկատվական անվտանգության լուրջ խնդիր կա»,- նշել է Մեխակ Ապրեսյանը։
Ինչ վերաբերում է տուրիզմի մասով կառավարության ծրագրին, Մեխակ Ապրեսյանը դրանում դրական միտումներ է տեսնում։ Ծրագրում խոսվում է Հայաստանի ներսում եւ արտաքին շուկայում Հայաստանի մրցունակության բարձրացման եւ պաշտպանության մասին։ Ցավոք, շարունակել է Ապրեսյանը, ծրագրում չկան ներքին տուրիզմի զարացման բաղադրիչներ։ Այս հարցը Ապրեսյանն առաջարկում է լուծել հարկային օրենսգրքում փոփոխությունների միջոցով՝ արտոնություններ տրամադրելով մասնավոր սեկտորին՝ պետծառայողների համար սոցփաթեթի օրինակով։
Եգիպտոսում զբոսաշրջիկների համար կփակեն Քեոփսի բուրգը
Գիզայի բուրգերի աշխարհահռչակ հնագիտական համալիրը գտնվում է Կահիրեի մերձակայքում գտնվող Նեղոս գետի արեւմտյան․․․
Բալիի իշխանություններն արգելել են զբոսաշրջիկներին մոտոցիկլետներ վարձել աղմկահարույց ՃՏՊ-ներից հետո
Կոստերի խոսքով՝ այսուհետ զբոսաշրջիկները ստիպված կլինեն օգտվել Բալիի զբոսաշրջային բիզնեսի կողմից տրամադրվող տրանսպորտային ծառայություններից․․․

Председатель Армянской федерации туризма Мехак Апресян констатировал рост туристических потоков в республику.
На пресс-конференции 11 февраля Апресян отметил, что рост турпотока, как и ожидалось, увеличился на 10%. В этом роль сыграли также революционные процессы, существенно способствовав узнаваемости Армении. При этом Апресян отметил необходимость капитализации достигнутого успеха. Для этого необходим уметь эффективно управлять процессами и добиться хорошего результата. «Необходимо работать в направлении повышения качества услуг. Туристы не должны уезжать разочарованными. Увиденное должно превысить их ожидания, чтобы по возвращении домой они с восторгом рассказывали родным и друзьям, советуя тоже посетить Армению», - отметил Апресян.
По его словам, в 2000-2018 гг турпоток увеличился примерно в 30 раз, более чем в 100 раз выросло гостиничное хозяйство, в том числе в областях. Действует более тысячи турагентств и туроператоров. «Однако наряду с честными есть нечестные, они предоставляют некачественные услуги, уклоняются от выплаты налогов, создают для честных неравные условия. Это отрицательно отражается на имидже Армении. Туризм имеет не только экономическое, но и социальное и политическое значение», - отметил Апресян, добавив, что действующее законодательство нуждается в серьезных изменениях. В качестве важнейшего шага он указал лицензирование соответствующих услуг – гидов и туроператоров, гостиничного бизнеса. Другая серьезная проблема состоит в том, что в стране работают туроператоры и гиды из соседних стран. «Помимо того, что это мешает местным операторам, может стать источником искажения информации о Геноциде, истории Армении. Есть серьезная проблема информационной безопасности», - отметил Мехак Апресян.
Что касается программы правительства по части туризма, Мехак Апресян видит в ней позитивные тенденции. В программе говорится о защите конкурентности внутри Армении и повышения конкурентности Армении на внешнем рынке. К сожалению, продолжил Апресян, в программе нет компоненты развития внутреннего туризма. Этот вопрос Апресян предлагает решить с помощью изменений в налоговом кодексе, распространив льготы на частный сектор по примеру соцпакета для государственных служащих.