ԱՄՆ-ն համամշխարհային շուկաներում մրցակից ընկերությունների հետ խնդիրներ չունի, եթե նրանք բաց եւ թափանցիկ են գործում: Այս մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն՝ մեկնաբանելով ամերիկյան շուկայում չինական այնպիսի ընկերությունների ներկայությունը, ինչպիսին է Huawei-ը, գրում է Reuters-ը:
«Մենք մրցակից ընկերությունների հետ խնդիրներ չունենք, բայց նրանք պետք է ազնիվ, բաց եւ թափանցիկ գործեն», - Բրատիսլավա կատարած այցի շրջանակում Սլովակիայի ԱԳ նախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Պոմպեոն:
Պոմպեոն շրջագայություն է իրականացնում Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներով, ինչն ըստ վարչակազմի ներկայացուցիչների տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ներկայության պակասը լրացնելու փորձ է:

The United States is fine with companies competing in global markets but it must be done in an open and transparent way, U.S. Secretary of State Mike Pompeo said on Tuesday when questioned about the role of Chinese firms such as Huawei, Reuters reported.
Pompeo is on a three-city visit to central Europe, part of what administration officials say is an effort to make up for a lack of U.S. engagement in the region that has opened the door to more Chinese and Russian influence.
“We’re fine with companies competing but they’ve got to do it in a way that is fair, open and transparent... and they can’t do so with anything other than any economic motives,” Pompeo said at a news conference on Tuesday with Slovak Foreign Minister Miroslav Lajcak during a visit to Bratislava.