Հայաստանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը դիտարկում է գլոբալ անվտանգության ապահովման համատեքստում:  Փետրվարի 13-ին ԱԺ-ում կառավարության 5 տարվա գործունեության ծրագիրը ներկայացնելիս այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով  «Իմ քայլը» դաշինքից պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանի հարցին:
Վարչապետի խոսքով՝  նրանք Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը չեն դիտարկում միայն հայ-թուրքական հարաբերությունների համատեքստում:
«Հայաստանը Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը դիտարկում է գլոբալ անվտանգության ապահովման եւ ցեղասպանությունների կանխարգելման համատեքստում: Այս ճանապարհին մենք պետք է առավելագույնս ակտիվութուն ցուցաբերենք», - ասաց Փաշինյանը:

Армения рассматривает признание и осуждение Геноцида армян в контексте обеспечения глобальной безопасности и предотвращения геноцидов. Об этом, представляя программу деятельности Правительства на 5 лет, заявил в Национальном Собрании 13 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от правящего блока «Мой шаг» Владимира Варданяна.
По словам премьер-министра, они не рассматривают признание и осуждение Геноцида армян только в контексте армяно-турецких отношений. «Армения рассматривает признание и осуждение Геноцида армян в контексте обеспечения глобальной безопасности и предотвращения геноцидов. На этом пути мы должны проявить максимальную активность», - пояснил Пашинян.