Նախագահ Դոնալդ Թրամփի ավագ խորհրդական, նրա փեսա Ջարեդ Քուշները հայտարարել է, թե իսրայելա-պաղեստինյան հարցով «դարի գործարքը» կհրապարակվի Իսրայելի ընտրություններից հետո։
Ինչպես հայտնում է AP-ը, Քուշները տեղեկացրել նէ Լեհաստանում անվտանգության հարցով համաժողովի մասնակիցների ծրագրի մասին, սակայն մանրամասներ չի հայտնել՝ արտահոսքից խուսափելու համար։ Նրա խոսքերով, պլանը կհրապարակվի Իսրայելում ընտրություններից որոշ ժամանակ հետո։
Դիվանագետը, որ ներկա է եղել ելույթին, մեջբերել է Քուշների խոսքերն այն մասին, թե Թրամփն իրեն է հանձնել իսրայելա-պաղեստինյան «գործը», որպեսզի խաղաղ համաձայնագիր կնքվի։
Պաղեստինցիները նախապես մերժել են այդ ծրագիրը՝ Սպիտակ տանը մեղադրելով անարդար նախապաշարմունքների մեջ։ Պաղեստինը կարծում է, որ բոլոր նշանները ցույց են տալիս, որ պլանը չի համապատասխանի պաղեստինյան անկախ պետություն ստեղծելու իր նպատակին։

Старший советник  президента Дональда Трампа, его зять  Джаред Кушнер заявил, что администрация США представит долгожданную «сделку века» по израильско-палестинскому конфликту после выборов в Израиле.
Как сообщает AP, Кушнер проинформировал о плане участников конференции по безопасности в Польше, но не стал вдаваться в подробности, опасаясь утечек. По его словам, план будет опубликован, спустя  некоторое время после выборов в Израиле.
Дипломат, который присутствовал на выступлении, процитировал слова Кушнера о том, что Трамп дал ему израильско-палестинское «досье», чтобы достичь  мирного соглашения.
Палестинцы заранее отвергли этот план, обвинив Белый дом в несправедливых предубеждения. Палестина считает,  что все признаки указывают на то, что план не будет соответствовать ее цели создания независимого палестинского государства.