ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն ընդգծել է Իրանի եւ Հյուսիսային Կորեայի հանդեպ տարբեր արտաքին քաղաքական մոտեցումների անհրաժեշտությունը՝ Թեհրանին անվանելով առավել «ապկայունացնող», քան Փխենյանը՝ հայտնում է AFP-ն։
«Մենք պարզ հասկացրել ենք, որ այդ իրավիճակները տարբեր են»,- CBS-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է նա։
«Հյուսիսային Կորեան այսօր ունի զենք, միջուկային զենք, որ կարող է հասնել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ»,- ասել է Պոմպեոն։
Պոմպեոյի խոսքերով, Հյուսիսային Կորեան իրեն բոլորովին այլ կերպ է պահում։ «Նրանք չեն ապակայունացնում Եմենը։ Նրանք չեն ապակայունացնում Սիրիան։ Նրանք սպանություններ չեն գործում»,- ասել է Պոմպեոն՝ հավելելով․ «Այս երկրների վարքագիծը տարբեր է, այդ պատճառով այդ խնդրի լուծման Ամերիկայի մոտեցումն էլ տարբեր է»։

US Secretary of State Mike Pompeo underlined the need for different foreign policy approaches to Iran and North Korea in comments published Thursday, describing Tehran as more "destabilizing" than Pyongyang, Daily Mail reported.
"We've made very clear that these situations are very different. We take each of them where we find them," he told US television station CBS in excerpts of a transcript released by the State Department.
Washington set 12 tough conditions on talks with Iran, yet President Donald Trump made almost no stipulations on meeting North Korean leader Kim Jong Un last year and the White House has had follow-up contacts with the regime.
"North Korea today has weapons, nuclear weapons, capable of reaching the United States of America," Pompeo said.
"This is a threat that President Trump said we needed to take on now and take on immediately. The president's chosen to meet with Chairman Kim."