Էլեկտրոնային առեւտրի զարգացումը կարող է հեշտացնել ստվերային տնտեսության դեմ պայքարը: Փետրվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց Պետական եկամուտների կոմիտեի Մեթոդաբանության, ընթացակարգերի եւ սպասարկման վարչության պետ Հրաչյա Մուրադյանը:
Նա կարծում է, որ ոչ թե ՊԵԿ-ն իրավունք ունի պահանջել հարկ մուծել, այլ քաղաքացիներն ունեն նման սահմանադրական պարտավորություն: «Մյուս կողմից էլեկտրոնային առեւտրի զարգացումը կարող է փաստաթղթավորման հետ կապված դժվարությունների հանգեցնել: Բայց ամենակարեւորը, որ անօրինական ձեռնարկատիրության դեպքեր չլինեն», - նշեց պաշտոնյան:
Նա պարզաբանեց, որ էլեկտրոնային առեւտրի զարգացումը կօգնի վերահսկել դրամական շրջանառությունը, քանի որ գործառնությունները կիրականացվեն բանկերի միջոցով:
«Արտաքին խաղացողների նկատմամբ մրցունակության տեսանկյունից մենք 2015-ին ԵՏՄ մտնելուց հետո որոշակի պարտավորություններ ունենք: Սակայն պետությունն անընդհատ արտահանման խթանման քաղաքականություն է վարում», - եզրափակեց Հրաչյա Մուրադյանը:.

Развитие электронной торговли может облегчить борьбу с теневой экономикой. Об этом на встрече с журналистами 15 февраля заявил начальник Управления методологии, процедур и обслуживания Комитета государственных доходов Армении Грачья Мурадян.
По его словам, он выступает с той позиции, что не КГД имеет право требовать платить налог, а граждане имеют такую конституционную обязанность. «С другой стороны, развитие электронной торговли может привести к сложностям с документированием. Но самое главное, чтобы не было случаев незаконного предпринимательства», - отметил чиновник.
Он пояснил, что развитие электронной торговли поможет проконтролировать денежный оборот, так как операции будут совершаться через банки. «С точки зрения конкурентоспособности по отношению к внешним игрокам мы имеем определенные обязательства в рамках ЕАЭС, куда мы вступили в 2015. Однако государство всячески ведет политику стимулирования экспорта», - заключил Грачья Мурадян.