Հայաստանի կառավարության ծրագրում բացակայում է Արցախի Հանրապետություն հասկացությունը, եւ դա հարցեր է առաջացնում։ Այս մասին փետրվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է «Հայ դատի» եւ ՀՅԴ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը։
Նրա խոսքով՝ դա կրկնում է նախորդ իշխանությունների մոտեցումը։ Բացի այդ, չկա Ղարաբաղի միջազգային ճանաչման անհրաժեշտության դրույթ։ «Այնինչ, Հայաստանը պետք է իր քաղաքականությամբ նպաստի դրան, այդ թվում համագործակցության մասին համաձայնագիր կնքելով»,- ասել է նա։
Մանոյանը հավելել է, որ ծագել է իրավիճակ, երբ կարելի է խոսել Մադրիդյան սկզբունքների բացակայության մասին։ «Ինչպես ասաց Հայաստանի վարչապետի մամուլի քարտուղարը, ոչ ոք այդ սկզբունքների մասին չի խոսում։ Բայց նման անորոշությունը հարցեր է առաջացնում։ Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ հանդիպումներ է անցկացնում Հայաստանի հետ եւ սահմանին լարվածությունը թուլացնելու քայլեր է ձեռնարկում։ Բայց դա չի կարող երկար տեւել։ Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ չի համաձայնի, որպեսզի Ղարաբաղը մասնակցի բանակցություններին՝ հաշվի առնելով, որ իրենց անհասկանալի է Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումը»,- պարզաբանել է նա։
Միաժամանակ, քաղաքական գործիչն ընդգծել է, որ Հայաստանին Ղարաբաղի միանալու հայտարարությունը կարող է ժամանակավրեպ լինել եւ հանգեցնել հետեւանքների։ «Կարեւոր քայլ կարող է լինել համագործակցության մասին համաձայնագրի ստորագրումը եւ հետագայում՝ Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը։ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները պետք է արտացոլվեն փաստաթղթերում։ Դա կարող է հանգեցնել Բաքվի դժգոհությանը, սակայն պետք է դառնա ղարաբաղյան հարցի առաջմղման առաջին քայլը։ Հարցի խաղաղ կարգավորումը չի նշանակում, թե անպայման պետք է Ադրբեջանի համաձայնությունը՝ հաշվի առնելով այն դիրքորոշումը, որը ցուցադրել են Բաքվի իշխանությունները»,- ասել է ՀՅԴ ներկայացուցիչը։
Կիրո Մանոյանը նշել է, որ երկրի վերջին ղեկավարը, որ խոսել է տարածքներ հանձնելու մասին խաղաղության դիմաց, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է եղել։ «Նիկոլ Փաշինյանը նման բան չի ասել։ Եթե Բաքվում այդպես են մեկնաբանում, դա նրանց խնդիրն է»,- բացատրել է նա՝ հավելելով, որ դժվար է պատկերացնել, որ առանց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հնարավոր է գտնել բոլորի համար ընդունելի ձեւաչափ։

В программе Правительства Армении отсутствует понятие Республика Арцах, и это вызывает вопросы. Об этом на встрече с журналистами 15 февраля заявил глава офиса «Ай дата» и по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
По его словам, это повторяет подход предыдущих властей. Кроме того, нет положения о необходимости международного признания Карабаха. «Между тем, Армения должна своей политикой способствовать этому, в том числе через подписание соглашения о сотрудничестве», - отметил он.
Маноян добавил, что возникла ситуация когда можно говорить об отсутствии Мадридских принципов. «Как сказал пресс-секретарь премьер-министра Армении, никто об этих принципах не говорит. Но такая неопределенность вызывает вопросы. Азербайджан показывает, что проводит встречи с Арменией и предпринимает шаги для снижения напряженности на границе. Однако это не может длиться долго. Азербайджан демонстрирует, что не согласится на то, чтобы Карабах принял участие в переговорах, учитывая, что им непонятна и позиция Никола Пашиняна», - пояснил он.
Одновременно политик подчеркнул, что заявление о присоединении Карабаха к Армении может быть преждевременным и привести к последствиям. «Важным шагом может быть подписание соглашения о сотрудничестве и в дальнейшем – признание независимости Карабаха. Заявления Никола Пашиняна должны быть отражены в документах. Это может привести к недовольству Баку, однако должно стать первым шагом в продвижении карабахского вопроса. Мирное урегулирование вопроса не означает, что обязательно нужно согласие Азербайджана, учитывая позицию, которую демонстрировали власти в Баку», - сказал представитель АРФД.
Киро Маноян заметил, что последним лидером страны, который говорил о сдаче территорий в обмен на мир, был Левон Тер-Петросян. «Никол Пашинян такого не говорил. Если в Баку комментируют так, то это их проблема», - пояснил он, добавив, что сложно представить, что без сопредседателей Минской группы ОБСЕ может быть найден приемлемый для всех формат.