Երեւանում ընթանում է աղմկահարույց դատավարություն. մեղադրյալի աթոռին նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն է: Տեղական լրատվամիջոցները գրում են, որ գործն ունի քաղաքական ենթատեքստ: Իսկապես, դատախազությունը չի կողմնորոշվում՝ ինչ է ուզում ապացուցել: Նախկին առաջնորդը մեղադրվում է մեկ կոռուպցիայի, մեկ լիազորությունները չարաշահելու, մեկ  իշխանությունը զավթելու համար, գրում է РЕН TV-ն:
Հանրապետության Սահմանադրական դատարանը վարույթ է ընդունել Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի դիմումը: Թեպետ, այդ մասին գրել են տեղական ոչ բոլոր լրատվամիջոցները. հանրապետությունում ներկայումս դա թրենդային է:
Ռոբերտ Քոչարյանն այժմ աղմկահարույց եւ ըստ էության, եզակի դատավարության մասնակից է: Նախկին նախագահը մեղադրվում է (ոչ ավել, ոչ պակաս) սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու համար, ինչն ինքնին անհեթեթություն է, որովհետեւ 2008 թվականին նրա իշխանությունը լիովին օրինական էր: Իսկ ցուցարարները գրավել էին կառավարական տարածքները, հարձակվել ոստիկանության վրա եւ այրել մեքենաները փողոցներում:
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ մահացել էր 9 մարդ, եւս մի քանի հարյուրը տեղափոխվել էին հիվանդանոց: Տուժածների մեջ էին, օրինակ, տասնյակ ոստիկաններ՝ այրվածքներով եւ վնասվածքներով: Այդ ժամանակ Ռոբերտ Քոչարյանին հաջողվել էր հասնել հանգուցալուծման, որից հետո իր լիազորությունների ժամկետը սպառվել էր, եւ նա հեռացել էր պաշտոնից: Տասը տարի ոչ մեկի մտքով չէր անցնում մեղադրանք առաջադրել նրան: Իրավապահ մարմինները հետաքրքրվել են նրանով միայն անցյալ տարի ամռանը՝ Հայաստանում իշխանափոխությունից անմիջապես հետո:
Սկզբում Ռոբերտ Քոչարյանը հարցազրույց էր տվել եւ հայտնել քաղաքականություն վերադառնալու մասին: Իսկ արդեն մի քանի օր անց նրա տանը խուզարկություն էր կատարվել: Հարուցվել է քրեական գործ: Չնայած անձեռնմխելիությանը, որը օրենքով երաշխավորված է նախկին նախագահին, նա այժմ գտնվում է բանտում:
Այդ ամբողջ ժողովրդավարական փոփոխությունների ֆոնին, որոնց մասին բազմիցս բարձրաձայնել է հանրապետության նոր իշխանությունը, այն, ինչ տեղի է ունենում, առնվազն տարօրինակ է: Նախկին նախագահը, հաշվի առնելով  գործի հանգամանքները, քաղբանտարկյալ է: Նրա փաստաբաններն արդեն ուղարկել են բողոքներ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:

В Ереване идет громкий процесс, на скамье подсудимых бывший президент, Роберт Кочарян. Местная пресса пишет о том, что дело политическое. Действительно, прокуратура никак не может определиться, что она хочет доказать. Экс-лидера обвиняют то в коррупции, то в превышении полномочий, то в попытке узурпировать власть, пишет РЕН ТВ
Адвокат бывшего президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян еще только в начале, видимо, очень долго пути. Конституционный суд республики принял в производство заявление его подзащитного. Правда, написала об этом далеко не вся армянская пресса. В государстве сейчас такой тренд.
Роберт Кочарян – сейчас фигурант громкого и, по сути, уникального процесса. Бывшего президента Армении обвиняют в (ни много ни мало) насильственном свержении конституционного строя. Что само по себе абсурдно. Потому что в 2008-м он вполне официально был у власти. А вот митингующие захватывали правительственные объекты, атаковали полицию и жгли автомобили на улицах.
По официальным данным, тогда погибли 9 человек, еще несколько сотен доставили в больницу. Среди пострадавших, например, были десятки полицейских с травмами и ожогами. Роберт Кочарян тогда добился перемирия, после чего срок его полномочий истек и он ушел в отставку. Больше десяти лет никто и не думал предъявлять обвинения. Он заинтересовал правоохранителей только летом прошлого года. Сразу после того как в Армении сменилась власть.
Сначала Роберт Кочарян дает интервью, где сообщает о возвращении в политику. А уже через пару дней в его доме проходят обыски. Заводятся уголовные дела. Несмотря на неприкосновенность, которая гарантирована бывшему президенту законом, он сейчас под стражей.
На фоне всех этих демократических преобразований, о которых так много говорит новая власть республики, происходящее выглядит как минимум странно. Бывший президент, учитывая обстоятельства его дела, ни кто иной, как политический заключенный. Жалобы его адвокатов уже направлены в Европейский суд по правам человека.