Փետրվարի 16-ին Մյունխենում տեղի ունեցավ  Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Մալթայի իր գործընկերոջ՝ Կարմելո Աբելայի հետ:
Հանդիպման օրակարգում էին փոխադարձ բարձաստիճան այցելությունների կազմակերպմանը, միջազգային կառույցներում ակտիվ փոխգործակցությանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Երկուստեք ընդգծվեց առևտրատնտեսական և գործարար կապերի աշխուժացման, ինչպես նաև մշակութային համագործակցության խթանման կարևորությունը։
Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձավ կառավարության զարգացման օրակարգի և դրա շարժիչ ուժը հանդիսացող նորարարության և տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման համար բարենպաստ միջավայրի ապահովման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին: Այս համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը զրուցակցին ներկայացրեց  հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի նախապատրաստական աշխատանքները:
Հանդիպման ավարտին Զոհրաբ Մնացականյանը և Կարմելո Արբելան ստորագրեցին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության և Մալթայի արտաքին գործերի նախարարության միջև քաղաքական խորհրդակցություններ անցկացնելու մասին փոխըմբռնման հուշագիրը:

Сегодня, 16 февраля в Мюнхене состоялась встреча министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна со своим мальтийским коллегой Кармело Абелой.
В повестке дня были вопросы, касающиеся организации взаимных визитов на высоком уровне, активного взаимного сотрудничества в международных структурах, расширения договорно-правового поля. Стороны подчеркнули важность активизации торгово-экономических и прдепринимательских связей, а также стимулирования культурного сотрудничества.
Зограб Мнацаканян обсудил шаги, предпринимаемые в направлении обеспечения благоприятной среды для развития повестки правительства и сферы инноваций и технологий, являющейся ее движущей силой. В этом контексте руководитель армянского внешнеполитического ведомства представил своему собеседнику работы по подготовке ко Всемирному конгрессу информационных технологий, который пройдет в октябре в Ереване.
По завершению встречи стороны подписали меморандум о взаимопонимании по проведению политических консультаций.