ԱՊՀ 7 երկրների հատուկ ծառայություններն այս տարվա աշնանը Հայաստանում «Արարատ-Հակաահաբեկչություն– 2019» զորավարժություններ կանցկացնեն: Այդ մասին հայտարարել է ԱՊՀ Հակաահաբեկչական կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Նովիկովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Մեր խորհրդակցության ժամանակ քննարկման առարկա կլինի առանձին հարց՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների համապատասխան մարմինների համատեղ հակաահաբեկչկան «Արարատ-Հակաահաբեկչություն– 2019» զորավարժություններին նախապատրաստումը: Զորավարժությունները կանցկացվեն ՀՀ տարածքում այս տարվա աշնանը», - ասել է Նովիկովը:
Որպես զորավարժությունների թեմա է ընտրվել վառելիքաէներգետիկ համալիրի օբյեկտներում ահաբեկչական հարձակումների հայտնաբերումն ու կանխումը:
«Ներկայացվում է շատ քիչ հավանական սցենար, որ Հայաստանի տարածք կարող են ներթափանցել խոշոր ահաբեկչական կազմավորումներ, սակայն վառելիքաէներգետիկ համալիրի ռազմավարական կարեւորության օբյեկտներում «քնած բջիջների» կողմից սպառնալիքը  պետության հատուկ ծառայության ուշադրության կենտրոնում է եւ պետք է կանխվի », - պարզաբանել է Նովիկովը:
Շեշտը կդրվի նաեւ նախազգուշական օպերատիվ բովանդակության վրա եւ հնարավոր է, օպերատիվ-մարտական միջոցառումների, որոնք ուղղված են պայմանական ահաբեկիչների եւ նրանց հանցակիցների հայտնաբերմանը եւ չեզոքացմանը:
ԱՊՀ երկրների հակաահաբեկչական կենտրոնների ղեկավարների խորհրդակցությանը մասնակցել են ինը երկրների ներկայացուցիչներ`Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի եւ Ուզբեկստանի:

Спецслужбы семи стран СНГ осенью этого года проведут в Армении учения «Арарат-Антитеррор – 2019». Об этом заявил руководитель Антитеррористического центра СНГ Андрей Новиков, передает РИА Новости
«Предметом обсуждения на нашем совещании будет отдельный вопрос - подготовка совместного антитеррористического учения компетентных органов государств-участников СНГ «Арарат-Антитеррор – 2019». Учение пройдет на территории Республики Армения осенью текущего года», - сказал Новиков.
В качестве темы учений выбрано выявление и пресечение террористических актов на объектах топливно-энергетического комплекса.
«Представляется крайне маловероятным сценарий, что на территорию Армении могут вторгнуться крупные террористические формирования. Но угроза со стороны «спящих ячеек» стратегически важным объектам топливно-энергетического комплекса находится в фокусе внимания спецслужбы государства и подлежит превентивной обработке», - пояснил Новиков.
Акцент также будет сделан на содержании предупредительных оперативных, и, возможно, оперативно-боевых мероприятий, направленных на обнаружение и нейтрализацию условных террористов и их пособников.
В совещании руководителей антитеррористических центров стран СНГ участвовали представители девяти стран: Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана.