Փետրվարի 11-17-ը Սյունիքի մարզում Հայաստանի ոստիկանության Մեղրիի բաժանմունքի աշխատակիցները եւ Մեղրիի սահմանապահ ջոկատը որոնում էին տեղի անհետ կորած բնակչին։
Ինչպես տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունը, շնորհիվ սահմանապահ ուղեկալներից մեկի զինվորականի ու նրա հավատարիմ օգնական՝ խուզարկու շան (Ռիչ անունով) պրոֆեսիոնալ գործողությունների, բարձրլեռնային գոտում հաջողվեց գտնել կորած մարդու մարմինը։ Որոնման ընթացքում շունը սկզբում գտավ քաղաքացու հեռախոսը, 1,5 ժամ անց՝ տուժածին։
Հետախուզությունը սահմանապահ վարպետության անքակտելի մասն է, Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի ԱԴԾ Սահմանապահ վարչության աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ պատրաստվածության բարձր մակարդակը թույլ է տալիս հաջողությամբ կատարել պետական սահմանի պաշտպանության եւ պահպանության առաջադրված խնդիրները։

С 11 по 17 февраля 2019 года, в Сюникской области, сотрудники Мегринского отдела Полиции Армении и Мегринского пограничного отряда вели поиск пропавшего без вести местного жителя.
Как сообщает пресс-служба Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения, благодаря профессиональным действиям военнослужащего одной из пограничных застав и его верного помощника розыскной собаки по кличке Рич, в высокогорье удалось обнаружить тело пропавшего человека. В ходе поиска, собака отыскала сначала телефон гражданина и далее, через 1,5 часа самого пострадавшего.
Следопытство - неотъемлемая часть пограничного мастерства, высокий уровень профессиональной подготовки сотрудников Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения позволяет успешно выполнять поставленные задачи по защите и охране государственной границы.