Պակիստանը պատրաստ է օգնել Հնդկաստանին հետաքննել Քաշմիրի պայթյունը, սակայն Դելիի հարձակման դեպքում պատասխան միջոցներ կձեռնարկի, հայտնել է Պակիստանի վարչապետ Իմրան Խանը, գրում է AFP-ն:
Ելույթի ժամանակ Խանը Դելիից պայթյունին, որի արդյունքում մահացել է 41 մարդ, Իսլամաբադի ենթադրյալ մասնակցության վերաբերյալ ապացույցներ է պահանջել: Պայթյունի համար պատասխանատվություն է ստանձնել Պակիստանի «Ջայշ-ի-Մուհամմեդ» ռազմականացված խմբավորումը:
Եթե Հնդկաստանը հարձակվի, «Պակիստանը վրեժ կլուծի», ասել է Խանը: Իսլամաբադը հերքում է ահաբեկչությանն իր ներգրավվածությունը:
«Եթե դուք պակիստանցիների մասնակցության վերաբերյալ ինչ-որ ապացույցներ ունեք, տրամադրեք դրանք մեզ, ես երաշխավորում եմ, որ մենք միջոցներ կձեռնարկենք», - ասել է նա՝ հավելելով, որ Պակիստանը պատրաստ է Հնդկաստանի հետ ահաբեկչության մասին խոսել:

Pakistan is ready to help India investigate the deadliest blast in Kashmir in decades, but will retaliate if Delhi attacks, Prime Minister Imran Khan said Tuesday as tensions between the nuclear-armed rivals soared, Yahoo News reported quoting AFP.
"If you think that you will launch any kind of attack on Pakistan, Pakistan will not just think about retaliation, Pakistan will retaliate," he said, adding that only dialogue could help solve issues in Kashmir."
The former cricket hero went on to demand Delhi share proof of Islamabad's involvement in last week's suicide blast in Indian-held Kashmir, which killed at least 41 Indian paramilitaries.
He spoke days after the attack was claimed by Pakistan-based militant group Jaish-e-Mohammed, unleashing a war of words between the arch-rivals and spurring both countries to recall their respective envoys.