ԱՄՆ խոշոր բանկերից մեկն ամեն տարի 8 մլրդ դոլար է ծախսում նոր տեխնոլոգիաների վրա։ Ղեկավարությունը չի թաքցնում. դրանք թույլ կտան ավտոմատացնել գործընթացների մի մասը եւ կրճատել հաստիքները։ Citi-ին քոլ-կենտրոնների աշխատակիցներ պետք չեն, հերթի մեջ են օպերատորները, տեղեկացնում է HighTech-ը»
Citigroup-ի տնօրեն Մայքլ Քորբատը չի թաքցնում, որ առաջիկայում ամերիկյան խոշոր Citi բանկի անձնակազմի մի մասը կմնա առանց աշխատանքի։ Կազմակերպության գրասենյակներում աշխատում է 209 հազար մարդ, բայց տարեցտարի նրանց թիվը կպակասի։
«Մեր քոլ-կենտրոններում նախկինի պես աշխատում են տասնյակ հազարավոր մարդիկ։ Սերվիսի թվայնացումն առաջիկայում թույլ կտա ոչ միայն բարելավել ծառայությունների որակը, այլեւ կրճատել դրանց արժեքը»,- նշել է Քորբատը Financial Times-ի հարցազրույցում։
Փոխակերպումների գործընթացում վճռական դեր են խաղալու արհեստական ինտելեկտն ու տվյալների շտեմարանները։ Ամեն տարի բանկը նոր տեխնոլոգիաների մեջ ներդնում է մոտ 8 մլրդ դոլար, ինչն ապացուցում է ղեկավարության մտադրությունների լրջությունը։
Ի դեպ, Քորբատը նշել է, որ Citi-ն չի ծրագրում փոխարինել քոլ-կենտրոնների բոլոր օպերատորներին։ «Միշտ մնում են հարցեր, որոնք կարող է լուծել միայն մարդը»,- ասել է նա։
Մյուս կողմից՝ բանկում արդեն հաշվարկել են, որ կա հաճախորդների հետ փոխգործակցության առնվազն 30 սցենար, եւ նրանց հետ աշխատանքի ժամանակ ռոբոտները չեն զիջի մարդուն։ Դրանք նախեւառաջ ամենօրյա գործողություններն են, օրինակ՝ դուրսգրման պատվերը կամ քարտի վերաձեւակերպումը։
2017-ին Citi-ի նախկին տնօրեն Վիքրամ Փանդիտը տեղեկացրել էր, որ հինգ տարի հետո ալգորիթմները կարող են փոխարինել բանկի աշխատակիցների մեկ երրորդին։
Անցած տարի ընկերությունը նախազգուշացրել էր, որ կկրճատի 20 հազար օպերատորից յուրաքանչյուր երկրորդին։
105 տրիլիոն նիշով հաշվարկված Պի թիվը գերազանցում է համաշխարհային ռեկորդը
Քանի որ ապագայում համակարգիչները դառնում են ավելի հզոր, մենք անխուսափելիորեն կսկսենք բացահայտել ...
Ստեղծվել է աշխարհում ամենամեծ պրոցեսորը
Պրոցեսորն առաջարկվում է օգտագործել մեքենայական ուսուցման ալգորիթմերի աշխատանքի համար...
Amazon-ը և Microsoft-ը դադարեցնում են իրենց ամպային արտադրանքները Ռուսաստանում
Այս կապակցությամբ Softline-ը զգուշացնում է Microsoft-ի, Amazon-ի և Google-ի ամպային արտադրանքների և ծառայությունների շահագործման հնարավոր ֆունկցիոնալ սահմանափակումների մասին...

Один из крупнейших банков США ежегодно тратит на новые технологические решения $8 млрд. Руководство не скрывает: разработки позволят автоматизировать часть процессов и сократить штат. Сотрудники колл-центров Citi уже не нужны, на очереди – операторы, передает HighTech
Глава конгломерата Citigroup Майкл Корбат не скрывает, что в ближайшее время часть персонала крупнейшего американского банка Citi останется без работы. В офисах организации по всему миру работает 209 тыс. человек, но с каждым годом их будет все меньше.
«В наших колл-центрах по-прежнему работают десятки тысяч людей. Оцифровка сервиса в перспективе позволит не только улучшить качество услуг, но и снизить их стоимость», — отметил Корбат в интервью Financial Times.
Определяющую роль в процессе трансформаций будут играть ИИ и большие данные. Ежегодно банк вкладывает в новые технологии около $8 млрд, что доказывает серьезность намерений руководства.
Впрочем, Кобарт оговорился, что заменять всех операторов колл-центров роботами Citi не планирует. «Всегда остаются вопросы, которые может решить только человек», — уверяет он.
С другой стороны, в банке уже подсчитали, что есть как минимум 30 сценариев взаимодействия с клиентами, с которыми роботы справятся не хуже человека. Это прежде всего рутинные операции — например, заказ выписки или переоформление карты.
В 2017 году бывший глава Citi Викрам Пандит сообщил, что через пять лет алгоритмы смогут заменить треть сотрудников банка.