Հնդկաստանի (CEMILAC) ավիացիոն կարգավորողը վերջնականապես թույլատրել է օգտագործել սեփական արտադրության Tejas գերձայնային կործանիչները երկրի ՌՕՈւ կազմում, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն՝ հղում կատարելով NDTV-ին։
Նրա տվյալներով՝  համապատասխան փաստաթղթերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Բանգալորում (Կառնատակա նահանգ), Aero India-2019 ավիատիեզերական ցուցադրման շրջանակներում։ Մեկնաբանելով այս իրադարձությունը՝ Հնդկաստանի ՌՕՈւ մարշալ Բիրենդրա Սինգհ Դհանոան այն «կարեւոր փուլ» է անվանել ինչպես երկրի ռազմաօդային ուժերի, այնպես էլ առհասարակ հանրապետության ռազմարդյունաբերության պատմության մեջ։
«Փորձարկումների ժամանակ կործանիչը  կատարել է բազմաթիվ թռիչքներ եւ ցուցադրել զենքի օգտագործման ճշգրտություն»,- ասել է Դհանոան Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության եւ Hindustan Aeronautics Ltd արտադրող ընկերության ներկայացուցիչների ներկայությամբ։
Բազմաթիրախ միաշարժիչ գերձայնային Tejas կործանիչը 60 տոկոսով արտադրվում է Hindustan Aeronautics Limited (HAL)-ի եւ Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից։ Tejas կործանիչների ստեղծումը տեւել է ավելի քան 30 տարի։ Երկրի կառավարությունը հավանություն է տվել թեթեւ մարտական ինքնաթիռների արտադրությանը 1983-ին, եւ սկզբում նախատեսվում էր, որ դրանք կգործարկվեն 1994 թվականին։ Նախատեսվում է, որ Tejas-ները ՌօՈւ կազմում կփոխարինեն ռուսական ՄիԳ-21-երին։
Ավելի վաղ հնդկական ՌՕՈւ-ն ընդունել էր 120 նման կործանիչի պատվեր, որոնք, ինչպես սպասվում է, գործարկման մեջ կմտնեն 2025 թվականին։

Авиационный регулятор Индии (CEMILAC) выдал окончательное разрешение на использование сверхзвуковых истребителей Tejas национальной разработки в составе ВВС страны, сообщает РИА Новости  со ссылкой на NDTV.
Согласно его данным, церемония передачи соответствующих эксплуатационных документов прошла в Бангалоре (штат Карнатака) в рамках авиакосмического салона Aero India-2019. Комментируя это событие, командующий ВВС Индии маршал Бирендра Сингх Дханоа назвал его «важной вехой» в истории как военно-воздушных сил, так и военной промышленности республики в целом.
«В ходе испытаний истребитель совершил множество вылетов и продемонстрировал точность при использовании оружия», - сказал Дханоа в присутствии представителей минобороны Индии и компании-разработчика Hindustan Aeronautics Ltd.
Многоцелевой однодвигателевый сверхзвуковой истребитель Tejas является на 60% продуктом собственной разработки Hindustan Aeronautics Limited (HAL) и минобороны Индии. Разработка истребителей Tejas продолжалась больше 30 лет. Правительство страны одобрило разработку легких боевых самолетов в 1983 году, и изначально планировалось, что они поступят на вооружение в 1994 году. Предполагается, что Tejas заменят в составе ВВС российские МиГ-21.
Ранее индийские ВВС разместили заказ на более чем 120 истребителей такого типа, которые, как ожидается, поступят на вооружение до 2025 года.