Չինաստանի հետ Մեծ Բրիտանիայի հարաբերություններն «ավելի հեշտ չեն դարձել»՝ կապված Խաղաղ օվկիանոս Թագավորական նավատորմի ավիակիր ուղարկելու որոշման հետ։ Այս մասին ասել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆիլիպ Համոնդը, տեղեկացնում է AP-ը։
Նրա խոսքով՝ ավիակիր ուղարկելու մասին որոշումները պետք է ընդունվեն Ազգային անվտանգության խորհրդի կողմից, որը պետք է հաշվի առնի նաեւ տնտեսական նկատառումները։
Առկա տեղեկություններով՝ Պեկինը դադարեցրել է առեւտրային բանակցությունները Համոնդի հետ՝ այն հայտարարությունից հետո, որ ավիակիրը F-35 Lightning անտեսանելի ինքնաթիռներով  կուղեւորվի Հարավչինական ծով։
Համոնդն ասել է, որ «հիասթափված» է Չինաստանի արձագանքից։ Հարցին, թե չի վնասել արդյոք այս որոշումը Պեկինի հետ հարաբերություններին, նա պատասխանել է. «Դրանք բարդ հարաբերություններ են, եւ ավելի հեշտ չեն դարձել Չինաստանի՝ Հարավչինական ծովում ավիակրի գտնվելու երկյուղների հետ կապված»։

Отношения Великобритании с Китаем «не стали проще» в связи с решением отправить авианосец Королевского флота в Тихий океан. Об этом заявил глава МИД Великобритании Филипп Хаммонд, передает AP.
По его словам, решения о направлении авианосца  должны приниматься Советом национальной безопасности, который также будет учитывать экономические соображения.
По имеющимся сведениям, Пекин прекратил торговые переговоры с Хаммондом после объявления о том, что авианосец с самолетами-невидимками F-35 Lightning, отправится в Южно-Китайское море.
Хаммонд сказал, что «разочарован» реакцией Китая. На вопрос, не повредило ли это решение отношениям с Пекином, он отметил: «Это сложные отношения, и они не стали проще в связи с опасениями  Китая по поводу размещения авианосца в Южно-Китайском море».