Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության օպերատիվ կառավարման դեֆիցիտ չկա, չնայած գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում տարաձայնություններին: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:
«Ո՛չ Կրեմլում, ո՛չ ՀԱՊԿ անդամների շրջանում ոչ մի ֆրուստրացիա չեն ապրում, եւ ՀԱՊԿ-ում ղեկավարության ոչ մի վակուում չկա»,- ասել է Պեսկովը: Կրեմլի ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ կազմակերպությունն ունի գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարող:
«ՀԱՊԿ անդամների շրջանում որոշ տարաձայնություններ կան, որոնք այս պահին կարգավորվում են, այս գործընթացը շարունակվում է»,- հավելել է Պեսկովը՝ նշելով, որ դրա հետ մեկտեղ օպերատիվ կառավարման դեֆիցիտ չկա:

Despite disagreements with respect to the appointment of the Secretary General, there is no operative management deficiency at the Collective Security Treaty Organization (CSTO), Russian presidential spokesperson Dmitry Peskov said, RBC reported.
“There is no frustration either at the Kremlin or among the CSTO members [(including Armenia)],” Peskov said. “And there is no management vacuum at the CSTO.”
The Kremlin representative recalled that this organization already has somebody who carries out the duties of the secretary general.
“There are some disagreements among the CSTO members, [and] which are currently being settled,” Dmitry Peskov added; “this process continues.”