Թեհրանը շարունակում է իրանական միջուկային ծրագրի Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (IFAP) շրջանակում կատարել իր պարտավորությունները: Երկուշաբթի այս մասին հայտարարել է ԱԷՄԳ-ի գլխավոր տնօրեն Յուկիա Ամանոն, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Իրանը միջուկային ծրագրի շրջանակում իր պարտավորությունները կատարում է ԳՀՀԾ-ի համաձայն: Կարեւոր է, որ Իրանը շարունակի լիարժեք կատարել իր պարտավորությունները», — գործակալության կառավարիչների խորհրդի նիստին ասել է Ամանոն:
2015-ին Իրանը եւ միջազգային միջնորդների վեցյակը (ՌԴ, ԱՄՆ, Բրիտանիա, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա) իրանական ատոմի բազմամյա խնդրի կարգավորման վերաբերյալ պատմական համաձայնագրի էին հասել. ընդունվել էր ԳՀՀԾ-ն, որի կատարումը չեղարկում է Իրանի դեմ ՄԱԿ ԱԽ-ի, ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցները:
Մայիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը դուրս է գալիս Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրից եւ հայտարարել էր Իրանի դեմ բոլոր պատժամիջոցների վերսկսման մասին, այդ թվում երկրորդային, այսինքն՝ Իրանի հետ բիզնես իրականացնող այլ երկրների դեմ:
«Վեցյակ»-ի մնացած անդամները դեմ էին արտահայտվել  ԱՄՆ-ի  նման քայլին: Վաշինգտոնի եվրոպական գործընկերները հայտարարել էին, որ կշարունակեն պահպանել Իրանի հետ գործարքի պայմանները: Միջուկային գործարքի մնացած երկրները մշակում են միջոցներ, որոնք կօգնեն պաշտպանել ընկերություններին ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներից Իրանի հետ համագործակցության համար:

Тегеран продолжает выполнять свои обязательства в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по иранской ядерной программе, заявил в понедельник генеральный директор МАГАТЭ Юкия Амано, передает РИА Новости
«Иран выполняет обязательства в рамках ядерной программы согласно СВПД. Важно, чтобы Иран продолжал полностью выполнять эти обязательства», — заявил Амано на заседании совета управляющих агентства.
Иран и «шестерка» международных посредников (Россия, США, Британия, Китай, Франция, Германия) в 2015 году достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома: был принят СВПД, выполнение которого снимает с Ирана экономические и финансовые санкции СБ ООН, США и Евросоюза.
Президент США Дональд Трамп 8 мая объявил, что Вашингтон выходит из соглашения с Ираном по ядерной программе, и сообщил о восстановлении всех санкций против Ирана, в том числе вторичных, то есть в отношении других стран, ведущих бизнес с Ираном. Остальные члены «шестерки» выступили против подобного шага США. Европейские партнеры Вашингтона заявили, что намерены по-прежнему соблюдать условия сделки с Ираном. Оставшиеся в ядерной сделке государства занимаются разработкой мер, которые позволят защитить компании от американских санкций за сотрудничество с Ираном.