Հայաստանում ցանկացած ընտրություն կազմակերպելիս դրանց արդյունքները նախապես երբեք հայտնի չեն եղել։ Այս մասին մարտի 5-ին Ազգային ժողովի նիստում, «2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների մասին» ԿԸՀ գործունեության հաշվետվությունը ներկայացնելիս ասել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը՝ պատասխանելով կառավարող «Իմ քայլը» դաշինքի պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին։
Մուկուչյանի խոսքով՝ ցանկացած ընտրության արդյունքներն առարկայացվում են ընտրողների քվեարկության ճանապարհով եւ ակնհայտ դառնում անմիջապես դրանից հետո։ Նա նաեւ նշել է, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ջանացել է անշեղորեն հետեւել Ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համազգային բոլոր ընտրությունների ժամանակ՝ սկսած 2012-ից։ «Համենայնդեպս, 2012 թվականից ոչ մի դեպք չի եղել, որպեսզի որեւէ մեկը փորձի հանել քվեաթերթիկները քվեատուփերից  եւ այլ պատկեր ներկայացնել, քվեարկության այլ արդյունքներ գրանցել արձանագրություններում»,- հավաստիացրել է ԿԸՀ նախագահը՝ հավելելով, որ 2012 թվականից ընտրողների կամարտահայտման վրա որեւէ ճնշում չէր կարող լինել, որը կարողանար ազդել ընտրությունների արդյունքների վրա։

YEREVAN. – When organizing any elections in Armenia, their results have never been known beforehand.
Chairman of the Central Electoral Commission (CEC), Tigran Mukuchyan, on Tuesday stated the aforementioned at the National Assembly. He noted this as he presented the CEC activity report on the snap parliamentary election that was conducted on December 9 of the year past.
In Mukuchyan’s words, the results of any election are materialized by way of voters’ casting ballots, and they become apparent immediately after these elections.
Also, he noted that the CEC has endeavored to strictly follow the Electoral Code requirements during all nationwide elections in Armenia, ever since 2012.
“Since 2012, no incident occurred so that anyone attempt to remove ballots from ballot boxes and present another ‘picture,’ to record other voting results on the records,” he assured.
Tigran Mukuchyan added that ever since 2012, no pressure that could affect the results of elections in Armenia could have been put on the expression of voters’ will.