Սաուդյան Արաբիայի կառավարությունը կթեթեւացնի վիզային ռեժիմը օտարերկրյա հյուրերի համար՝ թագավորության տնտեսության եւ ոչ կրոնական տուրիզմի զարգացման միջոցառումների շրջանակում։ Փորձագետների կանխատեսմամբ՝ դա տեղի կունենա 2019 թվականի վերջին։ Սաուդյան Արաբիայի պաշտոնյաներն ասել են, որ վիզան կարելի է ձեւակերպել ինտերնետում, մի քանի րոպեում։ Հետո այն էլեկտրոնային փոստով կուղարկվի 24 ժամվա ընթացքում։ Դեսպանություն կամ հյուպատոսություն այցելելու կարիք չի լինի, տեղեկացնում է Turizm-ը։
Սաուդյան Արաբիան երկար ժամանակ համարվում էր ամենափակ երկրներից մեկը զբոսաշրջիկների համար։ Գործող համակարգը թույլ կտա վիզա ստանալ միայն երկու շաբաթով՝ գործարարների եւ ուխտագնացների համար, որոնք Մեքքա եւ Մեդինա են գալիս աշխարհի բոլոր ծայրերից։ Սպասվում է, որ էլեկտրոնային փաստաթղթեր մտցնելը կխթանի զբոսաշրջիկների հոսքեր, իսկ դա իր հերթին կամրապնդի Սաուդյան Արաբիայի տնտեսությունը։ Նման վիզաներ կարող են ստանալ օտարերկրյա հյուրերը, ովքեր ցանկանում են թագավորությունում այցելել մարզական միջոցառումների եւ համերգների։
Ինչպես գրում է Al-Arabiya-ն, Սաուդյան Արաբիայում միայն 2018-ին են կինոթատրոններ բացվել։ Դրան հաջորդել է երաժշտական համերգների եւ միջազգային մարզական միջոցառումների կազմակերպումը։ Դրանց թվում են Formula E Prix մրցավազքերը։ Մշակման փուլում են մի շարք այլ միջոցառումներ։ Դրանց թվում է Ամաալա քաղաքի բացումը, որը դառնալու է շքեղ հանգստավայր Սաուդյան Արաբիայի հյուսիսարեւմտյան ափին։ Կստեղծվի Քիդիա զվարճանքների պարկը Էր Ռիադից մեկ ժամ հեռավորության վրա։ Ակնկալվում է, որ այն կկարողանա ներգրավել տարեկան 1,5 մլն օտարերկրացի հյուրի։ Պարկի բացումը նախատեսված է 2022 թվականին։

Правительство Саудовской Аравии облегчит визовый режим для иностранных гостей в рамках мер по развитию экономики и открытию королевства для нерелигиозного туризма. По прогнозу экспертов это произойдет к концу 2019 года. Чиновники Саудовской Аравии заявили, что визу можно будет оформить в интернете всего за несколько минут. Затем она будет отправлена по электронной почте в течение 24 часов. Посещать посольство или консульство путешественникам не придется, передает Turizm
Саудовская Аравия долгое время считалась одной из самых закрытых стран для туристов. Действующая система позволяет получать визы только на две недели для бизнесменов и паломников, прибывающих со всего мира в Мекку и Медину. Ожидается, что введение электронных документов даст приток туристов, а это в свою очередь укрепит экономику Саудовской Аравии. Получить такие визы смогут иностранные гости, желающие посетить спортивные мероприятия и концерты в королевстве.
Как пишет Al-Arabiya, в Саудовской Аравии только в 2018 году были открыты кинотеатры. Вслед за этим стали организовываться музыкальные концерты и международные спортивные мероприятия. В их числе — гонки Formula E Prix. В стадии разработки находится и ряд достопримечательностей. К ним относится город Амаала, которая собирается стать роскошным курортом на северо-западном побережье Саудовской Аравии. Также ведется работа по созданию парка развлечений Киддия в часе езды от Эр-Рияда. Ожидается, что он сможет привлекать 1,5 млн иностранных гостей каждый год. Открытие парка запланировано на 2022 год.