Շվեյցարիայի դեսպանատան հաղորդագրությունը 1000 շվեյցարական ֆրանկ անվանական արժեքով թղթադրամի թողարկման մասին համացանցի իրանցի օգտատերերի շրջանում ոչ միանշանակ արձագանք է առաջացրել, փոխանցում է RG-ն:
Դիվանագիտական ներկայացուցչությունն իր Twitter-յան էջում ներկայացնելով մարտի 13-ին նախատեսված նոր թղթադրամի շրջանառության մեջ մտնելը՝ հայտնել է, որ այն կդառնա «աշխարհում ամենաարժեքավորը, որի արժեքը համարժեք է իրանական 130 մլն ռիալին»:
«Այդպիսի մեկ թղթադրամով դուք կկարողանաք գնել 33 կգ պիստակ, ձեռք բերել մետրոյով 13 հազար ուղեւորության տոմս, ինչպես նաեւ գնել 2 կգ իրանական քրքում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Սակայն իրանցիներից շատերը վիրավորական են համարել շվեյցարացի դիվանագետների համեմատությունը իրենց ազգային արժույթի եւ իրանական ռիալի միջեւ: IRNA գործակալությունը նշում է, որ համացանցի օգտատերերը նման համեմատություններն անտեղի են համարել՝ հաշվի առնելով, որ Իրանը գտնվում է ԱՄՆ պատժամիջոցների ճնշման տակ եւ նրա տնտեսությունը թուլացած է:
«Իրանի ներկայիս տնտեսական վիճակում մենք կարեկցություն ենք ակնկալում, այլ ոչ թե մեր ծանր վիճակի մասին հիշեցում»,- գրել է իրանցի քննադատներից մեկը:
Շվեյցարիայի դեսպանատունը ստիպված էր արդարանալ իր սկանդալային գրառման համար: Դիվանագետները հստակեցրել են, որ չէին պատրաստվում որեւէ մեկին վիրավորել, այլ միայն ցանկացել են ցույց տալ, թե 1000 շվեյցարական ֆրանկով ինչ կարելի է ձեռք բերել:
«Եթե համանման համեմատություն անցկացնենք Շվեյցարիայի հետ, ապա 1000 ֆրանկով մեզ մոտ կարելի է գնել 150 կգ շվեյցարական շոկոլադ կամ 60 կգ շվեյցարական պանիր: Իրականում խոսքը միայն մթերքների արժեքի մասին էր»,- նշված է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:

The Swiss embassy’s tweet about the issuance of a banknote with a nominal value of 1000 Swiss francs has sparked different reactions among Iranian internet users, reports RG.
On its Twitter blog, the embassy presented information on the issuance of the new banknote on 13 March and informed that it will become “the most valuable in the world, the value of which is equivalent to 130 million Iranian rials”.
“With one such banknote, you will be able to purchase 33 kg of pistachios, obtain 13,000 metro tickets and buy 2 kg of Iranian turmeric,” the tweet reads.
However, most Iranians considered Swiss diplomats’ comparisons of the Swiss franc and the Iranian rial as offensive. IRNA news agency states that internet users deemed such comparisons to be needless, taking into consideration the fact that Iran is under U.S. sanctions and has a weak economy.
The Swiss embassy was compelled to justify itself for the scandalous information. The diplomats clarified that they didn’t want to offend anyone and just wanted to show what Iranians can purchase with 1,000 Swiss francs.