Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տարածքային հակամարտություն չէ: Մարտի 13-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը:
Պատասխանելով տարածքային զիջումների հնարավորության մասին հարցին` նախարարն ասաց. «Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը տարածքային հակամարտություն չէ: Հետեւաբար, փորձել այն միակողմանի զիջումների միջոցով կարգավորել անընդունելի է եւ խեղաթյուրում է հակամարտության էությունը»:
Մեկնաբանելով ադրբեջանական համայնքի մասնակցության մասին Բաքվի հայտարարությունները` Մասիս Մայիլյանը հիշեցրեց, որ նշված համայնքը՝ Ադրբեջանի քաղաքացիները, մասնակցում են ընտրություններին` դրանով իսկ իրենց երկրի նախագահին լիազորելով իրենց ներկայացնել բանակցություններում:
«Ադրբեջանը փորձում է հավասարության նշան դնել», - նկատեց Մայիլյանը` նշելով, որ նշված համայնքն իրենց երկրում գրանցված է որպես հասարակական կազմակերպություն:

Азербайджано-карабахский конфликт не территориальный конфликт. Об этом заявил глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Масис Маилян в беседе с журналистами после встречи с действующим председателем ОБСЕ, главой МИД Словакии Мирославом Лайчаком 13 марта в Ереване.
Отвечая на вопрос о возможности территориальных уступок, министр заявил: «Азербайджано-карабахский конфликт не территориальный конфликт. Следовательно, пытаться начинать его урегулирование с односторонних уступок недопустимо и искажает суть  конфликта».
Комментируя заявления Баку об участии азербайджанской общины, Масис Маилян напомнил, что указанная община – граждане Азербайджане, участвуют в выборах, тем самым уполномочив президента своей страны представлять их на переговорах. «Азербайджан пытается поставить знак равенства», - заметил Маилян, заметив, что указанная община в своей стране зарегистрирована в качестве неправительственной организации.