ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ներկա է կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդության քննությանը։ Այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպաններից Ռուբեն Սահակյանը։
«Պարոն Քոչարյանը ներկա է նիստին, անընդհատ խոսում է, լիքը բան է ասել, ասում է, որ հիմարություն է ամեն ինչ։ Ապացուցվեց, որ գործը ջուր է»,- ասաց Ռուբեն Սահակյանը։
Նշենք, որ միջնորդության քննությունը վերսկսվել է այսօր առավոտյան ժամը 10,00-ին։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 18–ին առաջին ատյանի դատարանի որոշմամբ բավարարվել էր Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ:
Դատարանի հիշյալ որոշման դեմ պաշտպանական խումբը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել, որը սակայն Վերաքննիչ դատարանի փետրվարի 7-ի որոշմամբ՝ մերժվել էր:

The second Armenian President, Robert Kocharyan, was present at the court session, during which a petition for the extension of his arrest was considered, Armenian second President lawyer Ruben Sahakyan told reporters on Thursday.
Consideration of the petition resumed today at 10 o'clock. On January 18, the court of first instance granted the application of the SIS to extend the term of the arrest of Robert Kocharyan. The defense appealed the decision. On February 7, the Court of Appeal rejected it.
Armenia’s second President Robert Kocharyan—along with several other former officials—has been charged within the framework of the criminal case into the tragic events that transpired in capital city Yerevan, in March 2008—and under Article 300.1 Paragraph 1 of the Criminal Code; that is, breaching Armenia’s constitutional order, in conspiracy with others. Subsequently, he was charged also with taking a particularly large bribe.