ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցություններում, երբ որ վերջնականացվեին հիմնարար 3 սկզբունքների եւ կարգավորման 6 էլեմենտների մեկնաբանությունները, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է միանար համապարփակ համաձայնագրի մշակման աշխատանքներին: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը:
«Կրկին Արցախի՝ բանակցություններին մասնակցելու հարցի մասին:
Ամենայն պատասխանատվությամբ պնդում եմ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցություններում, երբ որ վերջնականացվեին հիմնարար 3 սզբունքների եւ կարգավորման 6 էլեմենտների մեկնաբանությունները, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է միանար համապարփակ համաձայնագրի մշակման աշխատանքներին:
Զարգացումների նման մոտեցում համաձայնեցված է եղել նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Կազանյան հանդիպումից առաջ, որտեղ նախատեսվում էր ընդամենը համատեղ հայտարարության ընդունում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված եւ կողմերի համար փոխադարձ ընդունելի մեկնաբանությունների շրջանակներում, որից հետո ԼՂՀ ներգրավմամբ պետք է սկսվեին բուն համաձայնագրի մշակման աշխատանքները:
Այս նույն պայմանը նախատեսված էր նաեւ բանակցությունների բոլոր հետագա փուլերում:
Ասածիս ճշմարտացիությունը կարող եք ճշտել հենց Նիկոլ Փաշինյանից, ով այսօր, որպես ՀՀ վարչապետ, տիրապետում է բանակցություններին վերաբերող փաստաթղթերի ողջ փաթեթին:

The Nagorno-Karabakh Republic was supposed to join the efforts for the development of a comprehensive agreement in the negotiations taking place under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs when the interpretations of the 3 fundamental principles and the 6 elements for settlement would be finalized. This is what Vice-Chairman of the Republican Party of Armenia (RPA) Armen Ashotyan wrote on his Facebook page.
“Again, the issue of Artsakh’s participation in the negotiations.
With a high sense of responsibility, I insist that the Nagorno-Karabakh Republic was supposed to join the efforts for the development of a comprehensive agreement in the negotiations taking place under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs when the interpretations of the 3 fundamental principles and the 6 elements for settlement would be finalized.
Such a development of events was also agreed between Armenia and Azerbaijan before the meeting in Kazan where the only thing that was planned was the adoption of a joint statement within the scope of the interpretations proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs and mutually acceptable for the parties, after which the works for the development of the main agreement were going to begin with the involvement of the Nagorno-Karabakh Republic.
This condition was also envisaged in all the future phases of the negotiations.
You can find out if this is right or not by asking Nikol Pashinyan who, as the Prime Minister of the Republic of Armenia, possesses all the documents related to the negotiations.”