Չինաստանը կարող է օգտագործել պահուստային պահանջներն ու տոկոսադրույքները տնտեսական աճը խթանելու համար։ Այս մասին ասել է Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանը՝ խոստանալով միջոցներ ձեռնարկել տնտեսական աճի ավելի կտրուկ դանդաղումը կանխելու համար։
Ինչպես տեղեկացնում է Reuters-ը, Լի Կեցյանի մեկնաբանությունները ենթադրում են, որ Պեկինը տնտեսության խթանման միջոցներ կձեռնարկի՝ թուլացնելու համար բիզնեսի եւ սպառողների բեռնվածությունը։
Կառավարության հայտարարած հարկերի ու տուրքերի իջեցումն ուժի մեջ կմտնի ապրիլի 1-ից, իսկ սոցապահովության տուրքերը կիջեցվեն մայիսի 1-ից, տեղեկացրել է Լի Կեցյանը։
Ավելացված արժեքի հարկը (ԱԱՀ) արտադրական հատվածի համար 16-ից կիջեցվի 13 տոկոսի։ Տրանսպորտային եւ շինարարական հատվածների համար ԱԱՀ-ն 10-ից կիջեցվի 9 տոկոսի։
Նան նաեւ մեկնաբանել է երկյուղները, թե հարկերի կրճատումը, որը շուտով կմտցնի կառավարությունը, կանդրադառնա տեղերի ֆինանսների վրա՝ խոստանալով, որ կենտրոնական կառավարությունը աջակցություն կառաջարկի կենտրոնական եւ արեւմտյան Չինաստանի նահանգներին վճարումների փոխանցման միջոցով։

Китай может использовать резервные требования и процентные ставки для поддержки экономического роста. Об этом заявил премьер-министр КНР Ли Кэцян, пообещав предпринять меры  по предотвращению более резкого замедления экономического роста.
Как передает Reuters, комментарии Ли Кэцяна предполагают, что Пекин примет меры по стимулированию, чтобы ослабить нагрузку на бизнес и потребителей.
Объявленные правительством сокращения налогов и сборов вступят в силу с 1 апреля, а сборы на социальное обеспечение будут снижены с 1 мая, сообщил Ли Кэцян.
Налог на добавленную стоимость (НДС) для производственного сектора будет снижен до 13 процентов с 16 процентов. НДС для транспортного и строительного секторов будет снижен до 9 процентов с 10 процентов.
Он также прокомментировал опасения о том, что сокращение налогов, которое в скором времени будет введено правительством, отразится на местных финансах, пообещав, что центральное правительство предложит поддержку провинциям центрального и западного Китая посредством перевода платежей.