Չինաստանը ԱՄՆ-ի հետ առեւտրատնտեսական բանակցությունների հաջող ելքի եւ արդյունքների հասնելու հույս ունի։ Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Չինաստանի Պետխորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք այդ խորհրդատվությունների դրական ելքի եւ դրական արդյունքների հույս ունենք, որոնք ընդունելի կլինեն երկու կողմերին էլ եւ շահավետ կլինեն թե՛ Չինաստանին, թե՛ ԱՄՆ-ին։ Համոզված եմ, որ նման արդյունքներ կցանկանար տեսնել ողջ աշխարհը»,- նշել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ երկու երկրների ղեկավարների դիրքորոշումներում նման կետերն ակնհայտ են եւ «հիմնականում տարաձայնություններից ավելի շատ են»։ «ԱՄՆ-ը եւ Չինաստանը միմյանց հետ կայուն հարաբերություններ են պահպանում, եւ ես կարծում եմ, որ անհրաժեշտ է շարունակել այս միտումը»,- ընդգծել է Լի Կեցյանը։
Նա հիշեցրել է, որ Պեկինը եւ Վաշինգտոնը հաջող համատեղ զարգացման պատկառելի ներուժ ունեն, որը կուտակվել է պաշտոնական շփումների 40 տարիներին։
«Պարադոքսներ ժամանակ առ ժամանակ առաջանում են, եւ անհամաձայնությունները սովորական երեւույթ են,- նկատել է վարչապետը։- Մենք պետք է համագործակցենք, երկխոսություն վարենք, փոխադարձ հարգանք ցուցաբերենք հանուն երկու երկրների եւ ժողովուրդների։ Մենք հավատում ենք, որ կամք եւ կարողություն ունենք հաղթահարելու դժվարությունները՝ չին-ամերիկյան հարաբերությունների կայունության ապահովման եւ ներդաշնակ զարգացման համար»։
Բացի այդ, Չինաստանի կառավարությունը մտադիր չէ խստացնել առեւտրային քաղաքականությունը Եվրամիության հանդեպ ԱՄՆ-ի հետ ընթացիկ առեւտրատնտեսական պատերազմի պատճառով։
«Չինաստանի եւ ԱՄՆ առեւտրատնտեսական անհամաձայնությունները երկկողմանի հարաբերությունների հարց են։ Մենք չենք պատրաստվում դրանք տարածել երրորդ կողմերի վրա, ինչպես նաեւ հարված հասցնել երրորդ կողմերի շահերին»,- ասել է Լի Կեցյանն ի պատասխան համապատասխան հարցի։
«Չինաստանը եւ ԵՄ-ը խոշոր առեւտրային գործընկերներ են։ Մեր երկարամյա հարաբերությունների ընթացքում մենք վիճելի հարցերի կարգավորման փորձ ենք կուտակել»,- ավելացրել է նա։

Китай надеется на успешный исход торгово-экономических переговоров с США и достижение результатов, которые устроят обе стороны. Об этом на пресс-конференции заявил премьер Госсовета КНР Ли Кэцян, передает ТАСС.
«Мы надеемся на позитивный исход этих консультаций и достижение результатов, которые подойдут обеим сторонам и будут выгодны как Китаю, так и США. Уверен, что такие результаты хотел бы увидеть весь мир», - указал он.
По словам премьера, сходные моменты в позициях, которые занимают лидеры и высшее руководство двух стран, очевидны и «в целом превосходят расхождения». «США и Китай поддерживают друг с другом стабильные отношения, и я считаю, что необходимо продолжать такую тенденцию», - подчеркнул Ли Кэцян.
Он напомнил, что у Пекина и Вашингтона имеется солидный потенциал для успешного совместного развития, накопленный за 40 лет поддержания официальных контактов.
«Парадоксы время от времени возникают, и трения - обычное явление, - заметил премьер. - Мы должны сотрудничать, поддерживать диалог, проявлять взаимное уважение ради двух стран и народов. Мы верим, что у нас есть воля и способности преодолеть трудности для обеспечения стабильности и гармоничного развития китайско-американских отношений».
Кроме того, правительство Китая не намерено ужесточать торговую политику в отношении Европейского союза из-за текущей торгово-экономической войны с США.
«Торгово-экономические трения между Китаем и США являются вопросом двусторонних отношений. Мы не собираемся распространять их на третьи стороны, а также наносить удар по интересам третьих сторон», - сказал Ли Кэцян в ответ на соответствующий вопрос.
«Китай и ЕС являются крупнейшими торговыми партнерами друг для друга. За годы наших отношений мы накопили опыт урегулирования каких-либо спорных вопросов», - добавил он.