ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամմադ ԱլԶաաբին:
ԿԳՆ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ կարեւորելով արաբական երկրների հետ համագործակցությունը՝ ՀՀ ԿԳ նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ բարեկամ երկրի հետ համագործակցությունը հատկապես կրթության ոլորտում կլինի սերտ եւ արդյունավետ:
Անդրադառնալով դեռեւս 2016 թվականին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության միջեւ գիտական եւ տեխնիկական համագործակցության միասին» փոխըմբռնման հուշագրին՝ Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ դրույթների կատարման ուղղությամբ գործնական քայլերի անհրաժեշտություն կա, ինչի իրականացումը կխթանի մեր երկրների միջեւ կապերի ամրապնդմանը՝ գիտության, տեխնոլոգիաների եւ նորարարությունների ոլորտներում:
Իր հերթին կարեւորելով  հուշագրի իրագործումը՝ ԱՄԷ դեսպանը շեշտել է, որ դրան մեծապես կարող է նպաստել Հայաստանում մայիսին նախատեսված երկու երկրների միջկառավարական տնտեսական հանձնաժողովի նիստը:
ԱՄԷ դեսպանը վստահեցրել է, որ առավելագույն ջանքեր կներդնի ոլորտում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու համար եւ այդ համատեքստում նախարարին առաջարկել է դիտարկել ԱՄԷ գիտակրթական համակարգի գործունեությանը տեղում ծանոթանալու հնարավորությունը: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ երկու երկրների կրթության եւ գիտության ոլորտը համակարգող պետական պաշտոնյաների փոխայցերը խթան կհանդիսանան հարաբերությունների ընդլայնմանն ու զարգացմանը եւ կնպաստեն գործնական քայլերի իրականացմանը:
Նախարար Հարությունյանը բարձր է գնահատել դեսպանի՝ համագործակցության վերաբերյալ պատրաստակամությունը եւ ընդգծել, որ բարեփոխումների փուլում գտնվող Հայաստանի կրթական համակարգն իրապես բարեկամ երկրների աջակցության անհրաժեշտություն ունի:
Այդ համատեքստում ՀՀ ԿԳ նախարարը կարեւորել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների փորձի ուսումնասիրումն արհեստական բանականության եւ ներառականության ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բարձրագույն կրթության համակարգում ուսանողների եւ դասախոսների փոխանակման, վերապատրաստման կազմակերպման, հանրակրթության համակարգում որոշ դպրոցներում արաբերեն լեզվի ներդրման հնարավորության եւ մի շարք այլ հարցերի:

Armenia’s Minister of Education and Science Arayik Harutyunyan received newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Arab Emirates (UAE) to the Republic of Armenia Mohammed Issa Ali Al Zaabi.
As reported the Ministry of Education and Science to NEWS.am, attaching importance to the cooperation with Arab countries, the minister expressed certainty that Armenia will especially have close and effective cooperation with the friendly country in the education sector.
Touching upon the Memorandum of Mutual Understanding “On Scientific and Technical Cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the United Arab Emirates” signed in 2016, Arayik Harutyunyan emphasized that there is a need to take action to implement the provisions of the agreement.
In his turn, the UAE ambassador attached importance to the implementation of the memorandum and stressed that the upcoming session of the inter-governmental economic commission of the two countries in Armenia can highly contribute to that.
The UAE ambassador assured that he would put in maximum efforts to enhance relations in the education sector. The parties expressed certainty that the reciprocal visits of government officials coordinating the education and science sectors of the two countries will serve as an impetus for the expansion and development of relations and will contribute to the implementation of practical steps.
Minister Harutyunyan highly appreciated the ambassador’s willingness for cooperation and emphasized that Armenia’s system of education, which is currently undergoing reforms, is truly in need of support from friendly countries.
In this context, the minister attached importance to the study of the experience of the UAE in artificial intelligence and inclusiveness.
During the meeting, the parties touched upon several other issues related to the exchange of students and professors in the higher education system, the organizing of training courses, the possibility of introducing Arab language lessons in certain schools in the general education system and several other issues.