ՀԱՊԿ երկրների զինվորականներն ընթացիկ տարում մի քանի խոշոր համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն, «Կրասնայա զվեզդա» թերթին ասել է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի տեղակալ Միխայիլ Պոպովը:
Նրա հաղորդմամբ՝ խոսքը ՀԱՊԿ Հավաքական ուժերի նախապատրաստության կատարելագործման եւ դրանք ըստ նշանակության օգտագործելու մասին է, ինչպես նաեւ կառավարման համակարգերի զարգացման եւ դրանց բազմակողմանի ապահովման:
«Համատեղ նախապատրաստության ծրագրին համապատասխան՝ 2019-ին նախատեսված է տարբեր ուղղվածության ավելի քան 40 միջոցառումների անցկացում, որոնցից հիմնականն են «Փոխգործակցություն-2019», «Անխախտ եղբայրություն-2019», «Մարտական եղբայրություն-2019», «Որոնում-2019» հատուկ վարժանքները, «Էշելոն-2019», ինչպես նաեւ հատուկ մարտավարական «Ամպրոպ-2019» զորվարժությունները», - ասել է Պոպովը:

Военные стран ОДКБ в текущем году проведут несколько крупных совместных учений, сообщил заместитель секретаря Совета безопасности РФ Михаил Попов в интервью газете «Красная звезда».
По его словам, речь идет о совершенствовании подготовки Коллективных сил ОДКБ и их использовании по предназначению, а также развитии систем управления и их всестороннего обеспечения. «В соответствии с планом совместной подготовки в 2019 году запланировано проведение более 40 мероприятий различной направленности, основными из которых являются совместные учения "Взаимодействие-2019", "Нерушимое братство-2019", "Боевое братство-2019", специальные учения "Поиск-2019", "Эшелон-2019", а также тактико-специальное учение "Гром-2019"», - сказал Попов.