Մարտի 1-ի գործով նիստերը դռնբաց են լինելու։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 15-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց գործով մեղադրյալ, 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Արամ Օրբելյանը՝ անդրադառնալով մամուլի հրապարակումներին, թե այս գործով նիստերը դռնփակ են անցկացվելու։
«Դռնբաց դատական նիստ է լինելու, եթե հանկարծ մեկի մտքով անցնի, որ կարող է դռնփակ նիստ անցկացնել, ապա թող ՀՔԾ-ն այլեւս չփորձի իմ գործընկերոջը սուտասան ասել։ Կլինի դռնբաց դատական նիստ ու բոլորդ կտեսնենք այդ նյութերի որակը»,- ասաց պաշտպանը։
Արամ Օրբելյանի գնահատմամբ, Քոչարյանին առաջադրված մեղադրանքը չի կարող ապացուցվել․ «Մոտավորապես հետեւյալն է ասված մեղադրանքի մեջ, իմ օրինակով բացատրեմ՝ Արամ Օրբելյանն առավոտյան արթնացել է, ատամներն է լվացել, նստել մեքենան ու իջել աշխատանքի, այդ ընթացքում բենզին է լցրել, ու հետո մեղադրում են գողություն կատարելու մեջ, այսինքն, իմ նկարագրածի մեջ գողության որեւէ դրվագ չկա։ Հիմա 2008թ․-ին Սահմանադրական կարգը չի տապալվել, հետեւաբար դրա մեջ անձին չեն կարող մեղադրել»։
Նշենք, որ առաջին ատյանի դատարանն այսօր եւս 2 ամսով երկարացրեց Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի ժամկետը՝ բավարարելով նախաքննական մարմնի միջնորդությունը։

Заседания суда по делу о событиях 1 марта 2008 года будут проходить при открытых дверях. Об этом заявил адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян в беседе с журналистами, комментируя публикации в СМИ о том, что процесс будет закрытым.
«Заседания будут открытыми, если кому-то не взбредет в голову, что процесс может быть закрытым, и пусть ССС больше не пытается называть моего коллегу лгуном. Будет открытый процесс, и все увидите качество материалов (дела), - заявил Арам Орбелян.
По словам адвоката, предъявленное Роберту Кочаряну обвинение невозможно доказать. «В обвинении говорится примерно следующее, объясню на своем примере: Арам Орбелян проснулся утром, почистил зубы, сел в машину и поехал на работу. По пути заправился. Его обвиняют в воровстве. В описанных мною действиях нет никакого эпизода воровства.
Теперь о деле. В 2008 г не был свергнут конституционный строй. Следовательно, обвинять кого-то в его свержении невозможно», - объяснил адвокат.