Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը եւ Եվրոպայի ու ԱՊՀ հարցերով տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն  Միրյանա Շպոլյարիչ Էգերը «Գյուղական ինտեգրված զբոսաշրջության զարգացում» ՄԱԿ զարգացման ծրագրի շրջանակում Փոքր Վեդի գյուղում այցելել են «Գաստրո դվոր»:
Նրանք համտեսել են հայկական ավանդական լավաշը՝ դառնալով հին հայկական լեգենդար հացի թխման անմիջական գործընթացի ականատեսը:
«Նախագիծն իրականացվում է տեղացի այն ընտանիքների հետ, որոնք ցանկանում են եւ հնարավորություն ունեն ընդունելու զբոսաշրջիկների»,- պարզաբանեց ծրագրի համակարգող Արման Վանեսյանը՝ հավելելով, որ այս նոր զբոսաշրջային ուղղությունը աշխատանքով կապահովի 10-15 տեղացիների:
Վանեսյանի խոսքով՝ ծրագրի նպատակն է Հայաստանի բոլոր մարզերում գյուղական զբոսաշրջության զարգացումը, ինչպես նաեւ տեղական գյուղական համայնքների երկամուտներ ստանալու հնարավորությունների մեծացումը:
Ընդ որում՝ նա նշեց, որ ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 3 մլն դոլար: Ծրագրի համակարգողը հայտնեց, որ ՄԱԿ ԶԾ գծով գումարը հատկացրել է Ռուսաստանի Դաշնությունը Հայաստանում գյուղական զբոսաշրջության զարգացման համար:
«Ծրագիրը գործարկվել է դեռեւս 2016 թվականին: Մենք նպատակ ունեինք աշխատատեղեր ստեղծել 60 գյուղերում՝ օգտագործելով զբոսաշրջության ներուժը: Ծրագհրի շրջանակում ավելի քան 920 գյուղի գույքագրում ենք կատարել: Ներկա պահին իրականացվում է 45 ծրագիր»,- շեշտեց Վանեսյանը:

Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин и директор Регионального бюро по Европе и СНГ Миряна Шполярич Эггер, в рамках Программы развития ООН «Развитие интегрированного сельского туризма» посетили Гастро-двор в селе Малый Веди.
Они отведали армянский традиционный лаваш, став свидетелями процесса непосредственной выпечки легендарного древнего армянского хлеба.
«Проект реализуется с теми местными семьями, которые хотят и имеют возможность принять у себя туристов», - пояснил координатор программы Арман Ванесян, добавив, что это новое туристическое направление обеспечит работой 10-15 местных жителей.
Цель программы, по словам Ванесяна, развивать сельский туризм во всех регионах Армении, а также увеличивать возможности получения доходов для местных сельских общин.
При этом, как он отметил, общий бюджет программы составил 3 миллиона долларов. Данная сумма, как сообщил координатор программы, по линии ПРООН была выделена Российской Федерацией для развития сельского туризма в Армении.
«Программа была запущена еще в 2016 году. У нас была цель создать рабочие места в 60-ти селах, используя потенциал туризма. В рамках программы мы провели инвентаризацию более 920 сел. На данный момент реализуется 45 программ», - подчеркнул Ванесян.