ԵՄ-ը փորձելու է հասնել այն բանին, որպեսզի Պեկինը ապրիլի 9-ին Բրյուսելի գագաթաժողովում իր տնտեսությունը բացելու կոնկրետ ժամկետ նշի։ Այս մասին ասվում է գագաթաժողովի հայտարարության նախագծում, որը հայտնվել է Reuters-ի տնօրինության տակ։
Չինաստանը եւ ԵՄ-ը պետք է «մինչեւ 2019-ի ամառ պայմանավորվեն շուկայի հասանելիության առաջնահերթ պատնեշների հանմանը»՝ համաձայն համատեղ կոմյունիկեի, որը կազմել է ԵՄ-ը եւ որը մինչեւ հիմա պահանջում է Չինաստանի հավանությունը։
Հայտարարությունը պետք է պաշտոնապես հրապարակվի գագաթաժողովում, որին կմասնակցեն Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը եւ Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։

ЕС будет добиваться, чтобы Пекин установил конкретные сроки для  открытия экономики Китая на саммите 9 апреля в Брюсселе. Об этом говорится в проекте заявления саммита, оказавшегося в распоряжении Reuters.
Китай и ЕС должны «договориться к лету 2019 года о снятии приоритетных барьеров доступа к рынку», согласно совместному коммюнике, составленному ЕС, которое все еще требует одобрения Китая.
Заявление должно быть официально обнародовано на саммите, в котором примут участие  премьер-министр Китая Ли Кэцян, президентом Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер и президентом Европейского совета Дональд Туск.