ԵՄ-ը փորձելու է հասնել այն բանին, որպեսզի Պեկինը ապրիլի 9-ին Բրյուսելի գագաթաժողովում իր տնտեսությունը բացելու կոնկրետ ժամկետ նշի։ Այս մասին ասվում է գագաթաժողովի հայտարարության նախագծում, որը հայտնվել է Reuters-ի տնօրինության տակ։
Չինաստանը եւ ԵՄ-ը պետք է «մինչեւ 2019-ի ամառ պայմանավորվեն շուկայի հասանելիության առաջնահերթ պատնեշների հանմանը»՝ համաձայն համատեղ կոմյունիկեի, որը կազմել է ԵՄ-ը եւ որը մինչեւ հիմա պահանջում է Չինաստանի հավանությունը։
Հայտարարությունը պետք է պաշտոնապես հրապարակվի գագաթաժողովում, որին կմասնակցեն Չինաստանի վարչապետ Լի Կեցյանը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը եւ Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։

The European Union will seek Beijing’s agreement for deadlines to open up China’s economy at an April 9 summit in Brussels, according to a draft leaders’ statement, trying to coax it into making good on promises to deepen trade ties, Reuters reported.
China and the EU will “agree by summer 2019 on a set of priority market access barriers and requirements facing their operators,” according to a six-page joint communique drafted by the EU, which still requires Chinese approval.
The statement, seen by Reuters, is set to be formally released at the of the summit between Chinese Premier Li Keqiang, European Commission President Jean-Claude Juncker and European Council President Donald Tusk.