ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը  100 հազար դոլար նվիրաբերել է երկրի ներքին անվտանգության նախարարությանը, այս մասին նա հայտնել է իր Twitter-յան էջում՝ գրառմանը կցելով նշված գումարի չեկը, որը նա դուրս է գրել գերատեսչությանը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Չնայած մամուլը չի սիրում այդ մասին գրել, ես դրա կարիքը չունեմ էլ, ես ամեն տարի նախագահական 400 հազար դոլար աշխատավարձը զոհաբերում եմ տարբեր գերատեսչությունների»,- գրել է Թրամփը:
Թրամփի անձնական ունեցվածքը գնահատվում է մի քանի միլիարդ դոլար: Նախագահի պաշտոնը ստանձնելուց հետո նա իր ընկերությունների կառավարումը փոխանցել է:
ԱՄՆ նախագահն իր նվիրատվությունը կատարել է Մեքսիկայի սահմանին պատի կառուցման շուրջ վեճերի ֆոնին, որի համար Կոնգրեսը հրաժարվել էր փող հատկացնել: Միջոցները պետք է հատկացվեին ներքին անվտանգության նախարարությանը, որին եւ Թրամփը փողը փոխանցել է:

Президент США Дональд Трамп пожертвовал 100 тысяч долларов министерству внутренней безопасности страны, об этом глава государства сообщил в своем Twitter, приложив к записи фото чека на указанную сумму, который он выписал ведомству, передает РИА Новости.
«Хотя пресса не любит об этом писать, а мне это и не нужно, я ежегодно жертвую зарплату президента в размере 400 тысяч долларов различным ведомствам», - написал Трамп.
Личное состояние Трампа оценивается в несколько миллиардов долларов. После вступления в должность президента он передал управление своими компаниями.
Пожертвование президент сделал на фоне споров вокруг строительства стены на границе с Мексикой, на которую конгресс отказался выделять деньги. Средства должны были быть выделены по линии МВБ, которому Трамп и перевёл деньги.
Трамп ранее объявил режим ЧП на границе, чтобы использовать около 6,4 миллиарда долларов на строительство заграждений на границе в обход конгресса, который по конституции должен одобрить любые расходы бюджета. Этот шаг уже оспорен в судах.