Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Գյումրիի 57-ամյա բնակչուհի Ջուլիետա Ղուկասյանի գործով տուժող կողմի իրավահաջորդների 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Անդրեյ Ռազգիլդեւեւին Արդարադատության ՔԿՀ տեղափոխելու մասին միջնորդությունը:
Նիստը նախագահում էր դատավոր Վահե Միսակյանը, հաղորդում է  «Սպուտնիկ Հայաստանը»:
Ավելի վաղ՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 3-ին, Գյումրիում 57-ամյա կնոջ մահվան փաստով ՀՀ ՔՕ 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով քրեական գործ էր հարուցվել(կանխամտածված առողջությանը ծանր վնաս հասցնել): Կինը մահացել էր ստացված ծանր մարմնական վնասվածքներից: Տվյալ գործով մեղադրյալ է Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Անդրեյ Ռազգիլդեւեւը: Դատարանի որոշմամբ նա կալանավորվել է, սակայն գտնվում է ոչ թե ՀՀ իրավապահ մարմինների քննչական մեկուսարանում, այլ ռազմական բազայի տարածքում, ինչն առաջացրել է տուժող կողմի իրավահաջորդների դժգոհությունը: Այդ կապակցությամբ իրավահաջորդները միջնորդություն էին ներկայացրել  նախադատավարական վարույթում ռուսական ռազմական բազայի զինծառայողին հայկական ՔԿՀ տեղափոխելու հարցն ընդգրկելու մասին:
Դատարանն ավելի վաղ վճռել էր, որ փակ նիստ անցկացնելու հիմքեր չկան, սակայն բողոքի քննությունը հետաձգվել էր հաշվի առնելով այն, որ քննչական վարչությունը տվյալ միջնորդության վերաբերյալ նյութեր չի ներկայացրել:
Մարտի 19-ի նիստին տուժող կողմի իրավահաջորդների փաստաբան Արայիկ  Զալյանը կրկնեց 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Անդրեյ Ռազգիլդեւեւին ռազմաբազայի տարածքից Արդարադատության ՔԿՀ տեղափոխելու մասին պահանջը, քանի որ դեպքը տեղի է ունեցել Հայաստանի տարածքում, իսկ ռազմական բազայում գտնվելը սահմանափակում է տուժող կողմի իրավունքները:
Իր հերթին դատախազ Միհրան Մարտիրոսյանը նկատեց,  որ մեղադրյլալը ձերբակալվել է ռազմական բազայի տարածքում հայ եւ ռուս իրավապահների համագործակցության արդյունքում:
«Տվյալ դեպքքում զինծառայողի տեղափոխումը հակասում է ՌԴ Սահմանադրությանը: Բացի այդ ռազմաբազայի տարածքում նրա գտնվելը վարույթն իրականացնող մարմնի համար խոչընդոտներ չի ներկայացնում», - ասաց դատախազը:
Նա եւս մեկ անգամ հաստատեց, որ տվյալ պահին Ռազգիլդեեւը իսկապես գտնվում է ռուսական ռազմաբազայի տարածքում: Տուժող կողմի իրավահաջորդները իրավունք ունեն 10 օրվա ընթացքում բողոքարկել դատարանի այսօրվա որոշումը:
Տուժող կողմի նման միջնորդություն ավելի վաղ՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 29-ին, մերժվել է այդ գործով վարույթ իրականացնող մարմնի կողմից։ Հայաստանի Քննչական կոմիտեի մարզային վարչության պետի տեղակալի պաշտոնակատար Վ.Սամվելյանը մերժումը հիմնավորել է նրանով, որ զինվորականի տեղափոխումը 102-րդ ռազմակայանից համապատասխան հայկական ՔԿՀ հակասում է ռուսաստանյան օրենսդրությանը։ Սակայն իրավահաջորդների ներկայացուցիչները 2019 թվականի հունվարի 17-ին այս որոշման դեմ բողոք են ներկայացրել Շիրակի մարզի դատախազ Կարեն Գաբրիելյանին՝ հայտարարելով, որ միայն հայկական ՔԿՀ ռուս զինծառայողի տեղափոխումից հետո հնարավոր կլինի խոսել գործի լիարժեք հետաքննության մասին՝ Հայաստանի օրենսդրությանը համապատասխան։ Ավելի վաղ Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը հանդես էր եկել բացատրություններով Գյումրիում ռուս զինծառայողի կալանքի տակ պահելու առիթով, որը մեղադրվում էր Ջուլիետա Ղուկասյանի մահվան մեջ։ Նշվում էր, որ Ա.Ռ.-ն կալանվել է 2018 թվականի դեկտեմբերի 11-ին՝ Հայաստանի Քննչական կոմիտեի եւ Ռուսաստանի լիազոր մարմնի ներկայացուցչի համատեղ գործողությունների արդյունքում, «Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսական ռազմակայանի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավադատության եւ փոխադարձ իրավական օգնության համաձայնագրի» 8-րդ հոդվածի համապատասխան։
Այս փաստաթղթի 8-րդ հոդվածում ասվում է. «Ռուսական ռազմակայանի ընթացակարգային, օպերատիվ-խուզարկման, քննչական կամ այլ գործողությունների կետերի սահմաններում՝ այն գործերով, որոնք ընկնում են Հայաստանի Հանրապետության իրավադատության տակ, կատարման անհրաժեշտության դեպքում նման գործողությունները կատարվում են Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների կողմից՝ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների հետ համատեղ, կամ Ռուսաստանի Դաշնության իրավասու մարմինների կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության իրավասու մարմինների գրավոր հայցադիմումով, եթե դրանց իրականացումը չի հակասում Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությանը։ Այս առնչությամբ, ընդգծել է Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը, կալանվելուց հետո    Անդրեյ Ռազգիլդեեւը չէր կարող հասցվել համապատասխան հայկական հաստատություն, քանի որ դա հակասում է Ռուսաստանի օրենսդրությանը։ Զինծառայողին մեղադրանք է ներկայացվել, եւ Հայաստանի Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշմամբ նրա հանդեպ ընտրվել է խափանման միջոց կալանքի տեսքով։ Ձերբակալման մասին դատարանի որոշումը իրականացվում է ռազմակայանի տարածքում։ Հայաստանի ՔԿ քննիչները կատարում են բոլոր անհրաժեշտ քննչական գործողությունները՝ մեղադրյալի մասնակցությամբ, նշել է Հայաստանի Գլխավոր դատախազությունը։ Նշվել է նաեւ, որ քրեական գործով քննությունը հանձնվել է Հայաստանի իրավապահ մարմինների իրավասությանը, եւ քրեական վարույթն իրականացվում է նշված միջպետական համաձայնագրի 4-րդ հոդվածում ամրագրված կարգին համապատասխան («Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմակայանի կազմի մեջ մտնող անձանց եւ այդ անձանց ընտանիքների անդամների կողմից կատարված հանցագործությունների, իրավախախտումների գործերի պարագայում կիրառվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը, գործում են նրա իրավասու մարմինները»)։

Суд общей юрисдикции Ширакской области Армении  отклонил ходатайство правопреемников потерпевшей стороны по делу о смерти 57-летней жительницы Гюмри Джульетты Гукасян о переводе обвиняемого военнослужащего 102-й российской военной базы Андрея Разгильдеева в УИУ Минюста Армении. На заседании председательствовал судья Ваге Мисакян, сообщает «Спутник-Армения».
Ранее, 3 декабря 2018 года, в городе Гюмри по факту смерти 57-летней женщины-дворника было возбуждено уголовное дело по пункту 14 части 2 статьи 112 (умышленное причинение тяжкого вреда здоровью) Уголовного кодекса Армении. Женщина скончалась от полученных тяжких телесных травм. Обвиняемым по данному делу проходит военнослужащий 102-й российской военной базы в Гюмри Андрей Разгильдеев. Решением суда он арестован, однако содержится не в следственном изоляторе правоохранительных органов Армении, а на территории военной базы, что вызвало недовольство правопреемников потерпевшей стороны. В связи с этим правопреемники представили ходатайство о принятии на допроцессуальное производство вопроса перевода обвиняемого с российской военной базы в армянское уголовно-исполнительное учреждение.
Суд ранее постановил, что оснований для проведения закрытого заседания нет, однако рассмотрение жалобы было отложено с учетом того, что следственное управление не представило материалов касательно данного ходатайства.
На заседании 19 марта адвокат правопреемников потерпевшей стороны Араик Залян повторил требование о переводе обвиняемого с территории 102-й РВБ в армянское уголовно-исполнительное учреждение, поскольку инцидент произошел на территории Армении, а его пребывание на военной базе ограничивает права потерпевшей стороны. В свою очередь прокурор Мигран Мартиросян отметил, что обвиняемый был задержан на территории военной базы при сотрудничестве армянских и российских правоохранителей. «В данном случае выдача военнослужащего противоречит Конституции РФ. Кроме того, его нахождение на территории военной базы не служит препятствием для действий органа, осуществляющего производство», - сказал прокурор.
Он еще раз подтвердил, что на данный момент Разгильдеев точно находится на территории российской базы. Правопреемники потерпевшей стороны имеют право обжаловать сегодняшнее решение суда в течение 10 дней. Аналогичное ходатайство потерпевшей стороны ранее, 29 декабря 2018 года, было отклонено органом, осуществляющим производство по данному делу. И.о. замначальника областного управления Следственного комитета Армении В. Самвелян отказ обосновал тем, что перевод военнослужащего с территории 102-й базы в соответствующее армянское УИУ противоречит российскому законодательству. Однако представители правопреемников 17 января 2019 года представили жалобу на данное решение прокурору Ширакской области Карену Габриеляну, заявив, что лишь в случае перевода российского военнослужащего в армянское УИУ возможно будет говорить о полноценном расследовании дела в соответствии с законодательством Армении. Ранее Генеральная прокуратура Армении выступила с разъяснениями по поводу содержания под стражей военнослужащего российской военной базы в Гюмри, обвиняемого в смерти Джульетты Гукасян. Отмечалось, что А.Р. был задержан 11 декабря 2018 года в результате совместных действий Следственного комитета Армении и представителя полномочного органа России, в соответствии со статьей 8 «Соглашения между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения».
Статья 8 данного документа гласит: «При необходимости выполнения в пределах пунктов размещения российской военной базы процессуальных, оперативно-розыскных, следственных или иных действий по делам, подпадающим под юрисдикцию Республики Армения, такие действия выполняются компетентными органами Республики Армения совместно с компетентными органами Российской Федерации, либо компетентными органами Российской Федерации по письменному запросу компетентных органов Республики Армения, если их проведение не противоречит законодательству Российской Федерации». В связи с этим, подчеркивала Генпрокуратура Армении, после задержания Андрей Разгильдеев не мог быть доставлен в соответствующее армянское учреждение, поскольку это противоречит российскому законодательству. Военнослужащему предъявлено обвинение, и решением суда общей юрисдикции Ширакской области Армении в его отношении избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Решение суда об аресте исполняется на территории базы. Следователями СК Армении выполняются все необходимые следственные действия с участием обвиняемого, отмечала Генпрокуратура Армении. Отмечалось также, что следствие по уголовному делу передано в компетенцию правоохранительных органов Армении, и уголовное производство осуществляется в соответствии с порядком, зафиксированным в статье 4 указанного межгосударственного соглашения («По делам о преступлениях и иных правонарушениях, совершенных на территории Республики Армения лицами, входящими в состав российской военной базы, и членами семей этих лиц, применяется законодательство Республики Армения, действуют ее компетентные органы»).