Եվրասիական տնտեսական միությունը (ԵՏՄ) եւ ԱՄՆ-ը խորացնում են առեւտրատնտեսական համագործակցությունը, չնայած Վաշինգտոնի պատժամիջոցների քաղաքականությանը։ Այս մասին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման եւ մակրոէկոնոմիկայի կոլեգիայի անդամի օգնական Ֆյոդոր Չեռնիցինը։
«Չնայած պատժամիջոցային հռետորաբանությանը՝ մեր առեւտրատնտեսական համագործակցությունն ԱՄՆ-ի հետ անգամ աճել է»,- նրա խոսքերը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ 2015 թվականից մինչ օրս առեւտրի ծավալը ԵՏՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ ավելացել է մոտ 20 տոկոսով։
Չեռնիցինն ավելացրել է, որ երկու կողմերի միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 2018-ին կազմել է 28,3 մլրդ դոլար, այն դեպքում, երբ 2015-ին 23,6 մլրդ էր։ Նշվում է նաեւ, որ ներդրումների հոսքն ավելացել է 25 տոկոսով։

Евразийский экономический союз (ЕАЭС) и США усилили торгово-экономическое сотрудничество, несмотря на санкционную политику Вашингтона. Об этом заявил помощник члена Коллегии по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Фёдор Черницын.
«Несмотря на санкционную риторику, наше торгово-экономическое сотрудничество с США даже возросло», — приводит его слова ТАСС
По его словам, с 2015 года до настоящего времени объём торговли между ЕАЭС и США увеличился примерно на 20%.
Черницын добавил, что товарооборот между двумя сторонами в 2018 году составил $28,3 млрд, тогда как в 2015-м исчислялся $23,6 млрд. Также указывается, что поток инвестиций увеличился на 25%.