Պաշտպանության նախարարությունը կառավարություն է ներկայացրել օրենքի նախագիծ, որով կարգավորումներ են տրվում զինվորական ծառայության կազմակերպման հարցերին, որոնցից մեկն էլ վերաբերում է եղբայրների՝ նույն զորամասում ծառայելու սահմանափակումներին։
Այս կարգավորմամբ սահմանվում է, որ եթե երկու (եւ ավելի) հարազատ եղբայր միանգամից մեկնում են ծառայության, ապա զորամասի որոշման վիճակահանությանը մասնակցում է նրանցից միայն մեկը, եւ երկուսն էլ գնում են նույն զորամաս։
Բայց եթե եղբայրներից մեկն արդեն ծառայության է որեւէ զորամասում, որտեղ զինծառայողի համար սահմանված են հատուկ պահանջներ (պատվո պահակախումբ, հատուկ նշանակության ստորաբաժանում եւ այլն), ապա եթե նոր ծառայության մեկնող մյուս եղբայրը չի բավարարում այդ պահանջներին, ապա չի կարող զորակոչվել նույն զորամաս։
Կառավարությունում այս հարցի ներկայացման ժամանակ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այս ամենը բացատրեց՝ ի պատասխան ՏԿՏՏ նախարար Հակոբ Արշակյանի հարցի, եւ այդ ընթացքում պարզվեց, որ Հակոբ Արշակյանը երկու եղբայրների հետ ծառայել է նույն զորամասում։
Հարցի քննարկմանը միջամտեց նաեւ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ու ասաց, որ այս նախագիծը շատ բան է կարգավորում, քանի որ մինչ այս եղած կարգավորումներում անհստակություններ կային։

The Ministry of Defense has submitted to the government a bill regulating issues on organizing military service, and one of them refers to the restrictions on military service of brothers in the same military unit.
This regulation establishes that if two (or more) brothers are recruited at the same time, only one of them shall participate in the drawing that helps determine the military unit, and both go to the same military unit.
However, if one of the brothers is already serving in any military unit where there are special requirements (honor guard, special significance unit, etc.) for a military serviceman, and if the other brother just leaving for military service doesn’t meet those requirements, he can’t be recruited to the same military unit.
When presenting the issue during the government session, Minister of Defense Davit Tonoyan explained all this in response to the question of Minister of Transport, Communication and Information Technology Hakob Arshakyan, and this was when it became clear that Hakob Arshakyan had served at the same military unit with his two brothers.
Ombudsman Arman Tatoyan also intervened and said this bill provides many regulations because there were no specifications in the previous regulations.