Հայաստանը պատրաստ է աջակցել Նոր Զելանդիային ահաբեկչության ժամանակ օգտագործված զենքի գրությունների ծագումը պարզելու հարցում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց  Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի պետ Արա Ֆիդանյանը:
«Գրությունները մեզ համար էլ են ուսումնասիրման առարկա: Դեռ պաշտոնական դիմում չի եղել, սակայն Նոր Զելանդիայի գործընկերներից նախնական ազդանշան մենք ստացել ենք: Բնականաբար, դեռ վաղ է ինչ-որ բան հաստատելը, փորձաքննություն է պետք: Սակայն հնարավոր համագործակցության մասին ազդանշան եղել է եւ կոնկրետ հարցերի ծագման դեպքում մենք ձեռնամուխ կլինենք ուսումնասիրմանը», - ասաց   Արա Ֆիդանյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին Քրասյթչըրչի (Հարավային կղզի) երկու մզկիթներում հրաձգություն էր կատարվել, որի հետեւանքով 50 մարդ էր զոհվել, եւս 50-ը՝ վիրավորվել: Ահաբեկիչների մոտ հայտնաբերված զենքերի վրա  մի քանի լեզուներով գրություններ կան, այդ թվում հայերեն:

Армения готова содействовать властям Новой Зеландии в вопросе выяснения происхождения надписей на оружии, использованном при теракте. Об этом заявил начальник НЦБ Интерпола в Армении Ара Фиданян в интервью Новости Армении – NEWS.am.
«Надписи и для нас предмет изучения. Пока официального обращения не поступало, но предварительный сигнал от коллег из Новой Зеландии мы получили. Естественно, пока рано что-то утверждать, нужна экспертиза. Но сигнал о возможном сотрудничестве был и в случае возникновения конкретных вопросов мы приступим к изучению», - отметил начальник НЦБ.
Напомним, что 15 марта в двух мечетях Крайстчерча (Южный остров) произошла стрельба, в результате которой погибли 50 человек, еще 50 пострадали. На обнаруженном у террористов оружии имеются надписи на нескольких языках, в том числе на армянском.