Հայաստանը պատրաստ է աջակցել Նոր Զելանդիային ահաբեկչության ժամանակ օգտագործված զենքի գրությունների ծագումը պարզելու հարցում: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց  Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի պետ Արա Ֆիդանյանը:
«Գրությունները մեզ համար էլ են ուսումնասիրման առարկա: Դեռ պաշտոնական դիմում չի եղել, սակայն Նոր Զելանդիայի գործընկերներից նախնական ազդանշան մենք ստացել ենք: Բնականաբար, դեռ վաղ է ինչ-որ բան հաստատելը, փորձաքննություն է պետք: Սակայն հնարավոր համագործակցության մասին ազդանշան եղել է եւ կոնկրետ հարցերի ծագման դեպքում մենք ձեռնամուխ կլինենք ուսումնասիրմանը», - ասաց   Արա Ֆիդանյանը:
Հիշեցնենք, որ մարտի 15-ին Քրասյթչըրչի (Հարավային կղզի) երկու մզկիթներում հրաձգություն էր կատարվել, որի հետեւանքով 50 մարդ էր զոհվել, եւս 50-ը՝ վիրավորվել: Ահաբեկիչների մոտ հայտնաբերված զենքերի վրա  մի քանի լեզուներով գրություններ կան, այդ թվում հայերեն:

YEREVAN. – Armenia stands ready to assist in finding out the origin of the writings on the weapon that was used during the terrorism in New Zealand.
Ara Fidanyan, Head of the National Central Bureau of Interpol in Armenia, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
“The writings are a subject of study to us, too,” Fidanyan said. “There has bee no formal petition yet, but we have received an initial signal from the colleagues in New Zealand.
“There has been a signal about a possible collaboration. And in case of the rising of specific matters, we will start the study.”
On March 15, shootings occurred at two mosques in Christchurch, New Zealand, and which killed 50 people and injured 50 others. Also, writings in several languages, including in Armenian, were found on the weapons used by the shooters.