ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Արևիկ Անափիոսյանն ընտրվել է  Եվրոպայի խորհրդի Կրթության քաղաքականության և պրակտիկայի հարցերով կոմիտեի (CDPPE)  բյուրոյի անդամ` դառնալով հեղինակավոր  այդ կառույցում Հայաստանը ներկայացնող առաջին պաշտոնյան:  Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՆ լրատվական ծառայությունից։
Եվրոպայի խորհրդի Կրթության քաղաքականության հարցերով ղեկավար կոմիտեի 11-րդ լիագումար նստաշրջանը մեկնարկել է մարտի 19-ին, Ստրասբուրգում: Միջոցառմանը հրավիրված են 50 պետության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որոնք իրականացնում են հանրակրթության և բարձրագույն կրթության պլանավորումը, քաղաքականության մշակումը և իրագործումը:
Կոմիտեի անդամ 50 պետությունից միայն չորսն են պատվիրակների ներկայացմամբ ընտրվում բյուրոյի անդամ, որոնց թվում այս անգամ ընդգրկվել է նաև Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը:
Եվրոպայի խորհրդի Կրթության քաղաքականության հարցերով կոմիտեի բյուրոն կարևոր որոշումներ կայացնող և  նախարարական կոմիտեի նիստերի օրակարգի բովանդակությունը  ձևավորող մարմին է:
Նշենք, որ ԵԽ-ն կրթության ոլորտում մի շարք հիմնարար կոնվենցիաներ ունի, որոնց անդամակցում է նաև Հայաստանը` իրականացնելով ծրագրեր կրթության բոլոր մակարդակներում:

Заместитель министра образования и науки Армении Аревик Анапиосян избрана членом бюро Комитета Совета Европы по вопросам образовательной политики и практики (CDPPE), став первым чиновником, представляющим Армению в этой структуре. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Министерства образования и науки Армении. В Страсбурге 19 марта стартовало 11-ое пленарное заседание Комитета, которое завершится 22 марта.
В мероприятии участвуют высокопоставленные чиновники из 50-ти стран, которые осуществляют планирование в сфере общего и высшего образования, а также разрабатывают и проводят политику.  Делегаты лишь четырех из 50-ти стран-членов Комитета избираются в бюро, и в их число, на этот раз, был включен и представитель Армении. Бюро Комитета является органом, принимающим важные решения и формирующим повестку заседаний министерского комитета. Совет Европы имеет ряд основополагающих конвенций в сфере образования, к которым присоединилась и Армения.