Չինաստանում քիմիական գործարանում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է մինչեւ 44 մարդու, 32-ը կրիտիկական վիճակում է, 58-ը՝ ծանր, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Յանչենի քաղաքապետ Ցաո Լուբաոն:
Տեղական 16 հիվանդանոցներ են տեղափոխվել մարմնական տարբեր վնասվածքներով մոտ 640 տուժածներ, նշված է նահանգի կառավարության հայտարարության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն: «Ներկայումս անհրաժեշտ բուժօգնության ցուցաբերմանը ներգրավված է 3,5 հազար բուժաշխատող, շտապ օգնության 90 մեքենա, 16 հիվանդանոցներ են տեղափոխվել մոտ 640 տուժածներ»,- նշված է փաստաթղթում:
Պայթյունը հանգեցրել է ձեռնարկությունների մոտ 3 հազար աշխատակիցների եւ մոտ հազար բնակիչների տարհանմանը: Հաղորդվում է, որ արտակարգ դեպքի գոտում փակվել են դպրոցներն ու մանկապարտեզները:
Պայթյունը տեղական ժամանակով մոտ 14:00-ին տեղի է ունեցել Սյանշույ գավառում Յանչեն քաղաքային շրջանի «Չենցզյագան» քիմիական արդյունաբերական պարկի տարածքում «Ցզյանսու Տյանցզի» քիմիական գործարանում: Պայթյունն այնքան հզոր էր, որ չինացի սեյսմոլոգիական գործակալությունը 14:48-ին գրանցել է 2,2 մագնիտուդով երկրաշարժ:

Число жертв взрыва на химзаводе в Китае возросло до 44 человек, 32 находятся в критическом состоянии, 58 – в тяжелом, сообщил на пресс-конференции  мэр города Яньчэн Цао Лубао.
В 16 местных больниц доставили около 640 пострадавших с травмами разной степени тяжести, говорится в заявлении правительства провинции, передает РИА Новости.  «В настоящее время в оказании необходимой медицинской помощи задействованы 3,5 тысячи медсотрудников, 90 карет скорой помощи, в 16 больниц доставили около 640 пострадавших», - говорится в документе.
Взрыв привел к эвакуации около трех тысяч работников предприятий и около одной тысячи местных жителей. Также сообщается, что прекращены занятия в школах и детских садах в зоне ЧП.
Взрыв произошел на химзаводе "Цзянсу Тяньцзяи" на территории химического промышленного парка "Чэньцзяган" в уезде Сяншуй городского округа Яньчэн около 14.00 по местному времени. Взрыв был настолько мощным, что китайское сейсмическое агентство в 14.48 зафиксировало землетрясение магнитудой 2,2 и глубиной 0 метров в находящемся недалеко от места взрыва уезде Гуаньнань городского округа Ляньюньган также в провинции Цзянсу.