Մի քանի օր հետո ավարտվում է «Արփա-Սեւան» թունելի վերանորոգման աշխատանքների ամփոփումը. թունելը բացվելու է: Այս մասին այսօր՝ մարտի 22-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ է անում նախարարությունը Սեւանից ավելի քիչ ջուր բաց թողնելու համար:
Նրա խոսքով, «Արփա-Սեւանի» շնորհիվ հնարավոր կլինի մինչեւ 16 խմ ջուր բաց թողնել. ««Սեւանից բաց թողնվող ջրի նպատակը ոռոգումն է, իսկ ոռոգման համակարգում հաշվառումը բացահայտում է: Հեկտարով են ջուր վերցնում: Հաշվարկ պետք է արվի, թե պահանջարկն ինչքան է: Չկա որեւէ նախանշան, որ մինչեւ 170 մլն խորանարդ մետրից ավել ջուր բաց կթողնվի, որը նախատեսված է օրենքով: Դա կախված կլինի ջրապահանջարկից»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ այս տարի առնվազն այսօրվա դրությամբ ջրային ռեսուրսները կլինեն ավելին, քան անցյալ տարի:

Renovation of the Arpa-Sevan tunnel will end and the tunnel will be open in a couple of days. This is what Armenia’s Minister of Nature Protection Erik Grigoryan told journalists on 22 March, responding to the question on what the Ministry of Nature Protection is doing to release less water from Lake Sevan.
According to him, the Arpa-Sevan tunnel will make it possible to release up to 16 cubic meters of water. “The goal of releasing water from Lake Sevan is to irrigate lands. People take water for their hectares of lands. We have to calculate and understand how much the water is in demand,” the minister said, adding that this year, at least as of today, there will be water resources than last year.