Այսօր՝ մարտի 22-ին, Կիևում Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև անցկացվեցին քաղաքական խորհրդակցություններ՝ արտաքին գործերի նախարարների տեղակալների մակարդակով: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԳՆ պաշտոնական կայքից։
Խորհրդակցությունների ընթացքում Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների տեղակալներ Շավարշ Քոչարյանի և Վասիլ Բոդնարի գլխավորած պատվիրակությունները քննարկեցին երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցության աշխուժացման հեռանկարները՝ ընդգծելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցեր:
Կողմերը մանրամասն քննարկեցին երկու երկրների միջև առևտրային և տնտեսական կապերի խորացման, միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման հեռանկարները:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվեց արտաքին գործերի նախարարությունների միջև տարբեր մակարդակներով և տարբեր ստորաբաժանումների միջև կանոնավոր խորհրդակցությունների կարևորությունը: Դրա հիման վրա արտաքին գործերի փոխնախարարներ Շավարշ Քոչարյանն ու Վասիլ Բոդնարը նախաստորագրեցին Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 2019-2020թթ. խորհրդատվությունների ծրագրի նախագիծը, որը շուտով կստորագրվի Հայաստանի և Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարների կողմից:

On 22 March, the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Ukraine held political consultations at the level of deputy foreign ministers in Kiev, reports the official website of the Ministry of Foreign Affairs, according to NEWS.am.
During the consultations, the delegations led by Deputy Foreign Ministers of Armenia and Ukraine Shavarsh Kocharyan and Vasil Bodnar discussed the perspectives for enhancement of cooperation in the bilateral and multilateral formats, emphasizing several regional and international issues.
The parties discussed in detail the perspectives for the deepening of trade and economic relations and the strengthening of inter-parliamentary cooperation between the two countries, as well as the expansion of the legal-contractual field between the two countries.
During the meeting, the parties highlighted the importance of regular consultations at different levels and between different subdivisions of the ministries of foreign affairs. Based on this, Deputy Ministers of Foreign Affairs Shavarsh Kocharyan and Vasil Bodnar initially signed the draft 2019-2020 plan for consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Armenia and Ukraine which will soon be signed by the Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Ukraine.