Հատուկ դատախազ Ռոբերտ Մյուլերը 2016 թվականի նախընտրական արշավի ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Ռուսաստանի միջև դավադրություն կամ համակարգված ուղղորդում չի հայտնաբերել, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ հղում կատարելով Միացյալ Նահանգների Արդարադատության նախարարի հայտարարությանը:
Մյուլերի հետաքննությունը նաեւ ցույց է տվել, որ Թրամփի գրասենյակը որեւէ կապ չուներ Դեմոկրատական կուսակցության անդամների համակարգիչները կոտրելու հետ: Հատուկ դատախազը դրա պատասխանատվությունը վերագրել է «ռուսական իշխանությունների վերահսկողության ներքո գտնվող հաքերներին»:
Մյուլերը հավելել է, որ «ռուսական գործի» մասին նրա զեկույցը չի ենթադրում, որ Թրամփը հանցագործություն է կատարել, սակայն եւ չի հերքում դա: Մասնավորապես, հատուկ դատախազը դժվարացել է պատասխանել՝ փորձել է արդյոք Ամերիկայի առաջնորդը խոչընդոտել արդարադատությանը:
Արդարադատության նախարարը որոշում կկայացնի Մյուլերի նոր զեկույցը հրապարակելու վերաբերյալ, երբ համոզվի, որ դա չի հակասում օրենքին:
Ռուսաստանի առաջնորդի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ Կրեմլում դեռ չեն ծանոթացել  Մյուլերի հետաքննության արդյունքներին:
Ռուսաստանը բազմիցս հերքել է տարբեր երկրներում ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու փորձերի վերաբերյալ մեղադրանքները՝ անվանելով դրանք անհիմն:

Спецпрокурор Роберт Мюллер не нашел сговора или координации президента США Дональда Трампа и его команды с Россией во время предвыборной кампании в 2016 году, сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление Минюста Соединенных Штатов.
Расследование Мюллера также сводится к выводу, что штаб Трампа не имел отношения ко взломам компьютеров членов Демократической партии. Спецпрокурор возложил ответственность за это на «подконтрольных российским властям хакеров».
Мюллер добавил, что его доклад по «российскому делу» не содержит вывода, что Трамп совершил преступление, но и не оправдывает его. В частности, спецпрокурор затруднился ответить, пытался ли американский лидер препятствовать правосудию.
Минюст примет решение о публикации новой информации из доклада Мюллера после того, как удостоверится, что это не противоречит закону.
Пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков заявил, что в Кремле пока не ознакомились к итогами расследования Мюллера.
Россия неоднократно опровергала обвинения в попытках повлиять на выборы в разных странах, называя их голословными и бездоказательными.