ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարությունը հաշմանդություն ունեցող անձանց կարիքների գնահատման նոր մոդել է ներդրում: Մարտի 25-ին Առողջության եւ սոցիալական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում՝ «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկմանն այս մասին ասաց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը:
Նրա խոսքով՝ հաշմանդություն ունեցող անձանց կարիքների գնահատման նոր մոդել է մշակվել, որն այս տարի կներդնեն:
«Սա ենթադրում է կարիքների անհատական ուսումնասիրություն եւ այդ կարիքների հիման վրա ծառայությունների մատուցում: Այս պահին, երբ փորձաքննության արդյունքում մարդիկ ստանում են հաշմանդամության որեւէ խումբ, դա հիմնականում սահմանափակվում է նպաստների, անվասայլակների, լսողական սարքերի, պրոթեզաօրթոպեդիկ պարագաների տրամադրմամբ եւ իհարկե, առողջապահության եւ կրթության ոլորտներում որոշակի արտնություններով:
Սակայն, ցավոք,  հավասար հնարավորությունների ստեղծման  մասին խոսք չկա: Մարդիկ անվճար բժշկական օգնության իրավունք ունեն, սակայն, օրինակ, հաշմանդամություն ունեցող կանանց համար  վերարտադրողական ծառայությունների մատչելի պայմաններ չկան: Հիվանդանոցներում դրա համար պարզապես պայմաններ չկան», - ասաց  Բաթոյանը:
Նախարարը մեկ այլ օրինակ բերեց: Այսպիսով, հաշմանդամության առաջին եւ երկրորդ խմբի անձանց համար բարձրագույն կրթությունը անվճար է, սակայն համալսարանները, գործնականում նրանց համար մնում են անհասանելի: Զարուհի Բաթոյանը շեշտեց, որ մարդու կյանքի փոփոխությունների համար անհրաժեշտ է հարմարեցված միջավայրի առկայությունը:

The Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia is introducing a new model of needs assessment of persons with disabilities. This is what Minister of Labor and Social Affairs Zaruhi Batoyan said during a discussion on the bill on making amendments and supplements to the Law “On state pensions” that was held during the session of the Standing Committee on Health and Social Affairs of the National Assembly on 25 March.
According to her, the Ministry has developed a new model of needs assessment of persons with disabilities and will introduce it this year.
“This implies individual studies on needs assessment and provision of services based on those needs. Currently, whenever people are classified under a particular group of disability as a result of expert examination, the group is mainly limited to the provision of benefits, wheelchairs, hearing devices and prosthesis-orthopedic accessories and, course, certain privileges in the healthcare and education sectors. However, unfortunately, there is nothing mentioned about the creation of equal opportunities. People are entitled to free medical aid, but, for instance, there are no conditions for persons with disabilities to have access to reproduction services,” Batoyan said.
The minister also said that even though higher education is free for persons under the first and second groups, universities remain inaccessible for them. Zaruhi Batoyan stressed that an adapted environment is necessary for changes in a person’s life.